С операта „Аида“ от Верди тази вечер на Античния театър се закрива четвъртото издание OPERA OPEN на Пловдивската опера.
След Хуи Хе, Ана Лукреция Гарсия и Алберто Газале от Арена Ди Верона в три поредни години, тази вечер публиката ще се наслади на участието на дългогодишната солистка на Виенската щатсопера – Надя Кръстева. Българското мецосопрано със световна слава дебютира в ролята на Амнерис в миланската Ла Скала през 2013, а по-късно изпълнява ролята на съперницата на Аида и в Берлинската Държавна Опера.
В ролите на влюбените Аида и Радамес зрителите ще видят талантливото сопрано Таня Иванова и любимецът на оперната публика тенорътКамен Чанев. През лятото тенорът изпълни партията на Радамес в грандиозната продукцияв ЕКСПО 2017 в Астана, както и в Берлинската опера.
Мецосопраното Надя Кръстева е една от най-прочутите настоящи български оперни певици по света. През 2002 получава покана от Виенската опера и бързо се превръща във водеща фигура и любимка на публиката във Виена, където изпълнява с огромен успех почти всички големи мецосопранови партии като тази на Кармен, с която дебютира на Арена Ди Верона и в Болшой театър.
Надя Кръстева гостува непрекъснато на най-престижните оперни сцени и музикални фестивали в Европа, САЩ и Япония . В Пловдив певицата пристига след две участия в Оперния летен фестивал в Мюнхен 2017 - в "Русалка" и "Силата на съдбата”.
Диригент на „Аида” е Лучано Ди Мартино а режисьор на спектакъла, който впечатлява със своята пищност, е доц. Нина Найденова. Останалите роли се изпълняват от Евгения Ралчева, Михаил Пулиев, Николай Биков, Александър Марулев, Борис Кучков. Диригент на хора е Константин Добройков, а концертмайстор е Виеслав Новак.
Опера Пловдив продължава с програма „На Бис” с най-доброто от спектаклите на Античния театър през август и септември. Сред заглавията са мюзикълите„Човекът от Ла Манча” и „Чикаго”, продукцията „Силата на съдбата” от Верди на Театро Реджо Ди Парма и Гала спекткъл „Най-доброто от Верди”, с който ще се отбележи юбилей на маестро Борислав Иванов.
„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..
В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..
Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..
Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..
Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности; Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..