Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За първи път в България - Пловдивският университет открива нова учителска специалност

Кандидатстването е с оценка от матура, дипломиралите се ще могат да работят като учители по четири предмета в прогимназиален етап

За първи път в България през новата учебна година Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ разкрива прием за бакалавърската програма „Учител по предмета „Човекът и природата“. Дипломираните по тази специалност ще могат много по-лесно да започнат работа като учители по четири учебни предмета в прогимназиален етап – „Човекът и природата“ в 5 и 6 клас и биология, химия и физика в 7 клас. След едногодишно обучение в магистърска програма по някоя от природните науки, тези учители могат да преподават и в гимназиалния етап. 

Завършилите ще получат базисни знания в областта на педагогическите науки, биологията, химията, физиката и астрономията и ще могат да преподават тези учебни дисциплини, както и учебния предмет „Човекът и природата“ в прогимназиалния етап  на българското училище. Кандидатстването за тази специалност е с оценки от един от следните държавните зрелостни изпити: „Физика и астрономия“, „Математика“, „Биология и здравно образование“, „Химия и опазване на околната среда“, „Български език и литература“. Възможно е да се кандидатства и с полагане на тест със събеседване по физика или математика, или биология, или химия, или български език.

В България до този момент не се подготвяха учители за тази учебна дисциплина. Обикновено тя се преподава от учители, които са завършили „хибридните“ специалности „Химия и физика“ или „Биология и химия“. За да могат да преподават предмета „Човекът и природата“, тези специалисти трябва да получат допълнителна квалификация по третата учебна дисциплина. 

В малките населени места училищата са до 7-ми клас, затова и там широкопрофилните педагогически специалисти са изключително търсени. Така завършилите специалността „Учител по предмета „Човекът и природата“ ще могат не само да си намират лесно работа, но и да избират къде, обясняват още от  университета. Очаква се и предстоящото увеличение на учителските заплати и редицата социални придобивки, които планира МОН, ще направят учителската професия по-желана и по-търсена.

Бъдещите учители изучават и прилагат по време на подготовката си визуални и интерактивни форми на обучение, използване на бар-кодове и мобилни устройства за непрекъснато и независимо обновяване на материала от учебниците, както и прилагане и  изграждане на нови знания, на базата на взаимодействия с виртуални обекти. 

След дипломирането си бъдещите учители ще могат да прилагат новите технологии в класните стаи, както и сами да обновяват учебното съдържание според непрекъснато променящите се учебни планове, които често изпреварват издаването на актуализирани учебни пособия.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Катастрофа на АМ "Тракия" край Пловдив затрудни трафика

Освободено е движението по АМ "Тракия" край Пловдив. Временно трафикът при 104-ти километър  в посока Бургас се осъществяваше в активната лента. Причината бе катастрофа в изпреварващата лента.  Трафикът беше затруднен, а движението се регулираше от екип на Пътна полиция.

публикувано на 20.07.25 в 08:31

Борисов, Желязков и Дончев идват в Пловдив на форум на младежите на ГЕРБ

Представители на младежката организация на ГЕРБ от цялата страна се събират в Пловдив. Проявата е обявена като дискусия за фалшивите новини във времето на изкуствения интелект.  Ще участват председателят на ГЕРБ Бойко Борисов, премиерът Росен Желязков и вицепремиерът и зам.-председател на ГЕРБ Томислав Дончев.  Във форума ще се включат също..

публикувано на 20.07.25 в 07:13

Карлово си спомня "Страшното" преди 148 години

Навършват се 148 години от „Страшното” в Карлово.  По време на Руско-турската освободителна война 1877 -1878 г. Карлово преживява най-драматичния шестмесечен период в историята си, наричан „Страшното“. Градът и много селища в долината са разграбени, разорени и много от тях опожарени.  Над 800 карловци, сред тях интелигенцията на града: учители,..

публикувано на 20.07.25 в 07:08

Българската православна църква чества деня на Св. прор. Илия

На 20 юли се отбелязва шестата неделя след Петдесетница и се почита паметта на св. пророк Илия - Илинден.  Той  се почита от християните като най-големия библейски пророк и заедно с Моисей - като един от двамата най-велики старозаветни мъже.  В деня на св. пророк Илия, пазител на хората от бедствия, се отслужва заупокойна молитва за загиналите..

публикувано на 20.07.25 в 07:04

Протест срещу режима на водата в Девин

Жители на Девин затвориха главния път за Смолян и Кричим в знак на протест срещу режима на водата в курортния град.   С плакати "Искаме нормален живот", "Девин вода продава, а вода няма!!!", "Не искаме режим на водата", "Искаме бъдеще за Родопите" хората настояха да се направи проверка защо всяко лято градът е подложен на воден режим.   Тодор..

публикувано на 19.07.25 в 15:50