Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Директори и ученици против съкращаване на лятната ваканция

В разгара на лятото – Министерството на образованието с дебат за организацията на учебната година. Звучи скучно, но всъщност не е, защото този дебат ще определи началото и края на учебната година. Какво мислят директори и ученици?

Дебатите са в ход, а работодателски организации предложиха масовата европейска практика – учебната година да започва не на 15-ти септември, а на 1 септември. Паралелно с това от образователното министерство публикува за обсъждане нов график за ваканциите и изпитите през учебната 2017/2018 година. Според него най-малките ученици ще учат до 7 юни, от основен курс до 22 юни, а среден – до 7 юли. Националното външно оценяване в VII клас и държавните зрелостни изпити на дванадесетокласниците да се провеждат на различни дати, предлагат още от МОН. Вариантите ще се обсъждат до 28 август.

Налага ли се обаче промяната? И най-вече – целесъобразна и обвързана с качеството на учебния процес ли е тя?

Трябва да е ясно, че от доста години ние сме страната с най-късото учебно време. Отделно сме и с най-къси часове. Относно предложението да се започва учебната година на 1 септември – то не е актуално, защото в Закона ясно е записано, че учебната година започва на 15 септември и завършва на 15 септември. Тоест за да може това предложение да стане факт,  трябва да бъде прието от НС, заяви Ивайло Старибратов, дългогодишен директор на Математическата гимназия в Пловдив.

Българските ученици губят от по-късата учебна година

Учениците губят страшно много. Дори само от това, че едните учат 40 минути, а другите 45 минути – губят се около 12% от самото време. Промяната трябва да започне с малки стъпки, за да се стигне например до немската система, където часовете са по 50 и 75 минути. А впоследствие да се гони времево това да се случва, обясни още Старибратов.

1 септември или 15 септември?

Трябва да се има предвид, че в началото на септември имаме голям празник – 6 септември. Ако учебната година се открива на 1 септември, ние ще започнем и веднага ще се чудим как да празнуваме и т.н. Но при всички случаи официалното откриване на учебната година трябва да е на 15 септември. Независимо дали тя започва по-рано, категоричен е Ивайло Старибратов.

Министърът на образованието Красимир Вълчев обяви, че предложението за по-къса лятна ваканция е, защото учениците забравят много от наученото и изоставащите изостават още повече при дълга почивка. Самите ученици обаче не са склонни да се правят промени.

Децата са против намаляване на лятната ваканция

Няма да се чувствам много добре, ако учебната година започва на 1 септември. Това е най-хубавото време за море, коментира шестокласничка.

По-големите ученици също са против промените.

Това е гадно, защото ни намаляват лятната ваканция. Ще имаме по-малко забавления, коментират седмокласници.

И ако децата призовават „Не ни пипайте ваканцията“, то образователното министерство очевидно търси начин да се затвърдят предложенията. За да звучи образованието ни по европейски, а къде останаха дебатите за качество?


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Доц. Николай Димитров

Бойкот на цените ще отпусне напрежението, но за малко

Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според  социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски.  "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от  един журналист, който обяви този протест за..

публикувано на 11.02.25 в 11:17

Не бойкот на веригите, а държавна подкрепа на производителите

Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки.  Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..

публикувано на 11.02.25 в 09:10

Хората с множествена склероза с улеснен достъп до лечение

Улеснява се  лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“.  Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..

публикувано на 11.02.25 в 07:06
Николай Гайдов, председател на Сдружение

Цената на меда трябва да е 20-25 лв. за килограм

Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените..

публикувано на 10.02.25 в 16:58

50 души са потърсили Центъра за консултации при насилие

Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..

публикувано на 10.02.25 в 10:09