В разгара на лятото – Министерството на образованието с дебат за организацията на учебната година. Звучи скучно, но всъщност не е, защото този дебат ще определи началото и края на учебната година. Какво мислят директори и ученици?
Налага ли се обаче промяната? И най-вече – целесъобразна и обвързана с качеството на учебния процес ли е тя?
Трябва да е ясно, че от доста години ние сме страната с най-късото учебно време. Отделно сме и с най-къси часове. Относно предложението да се започва учебната година на 1 септември – то не е актуално, защото в Закона ясно е записано, че учебната година започва на 15 септември и завършва на 15 септември. Тоест за да може това предложение да стане факт, трябва да бъде прието от НС, заяви Ивайло Старибратов, дългогодишен директор на Математическата гимназия в Пловдив.
Българските ученици губят от по-късата учебна година
Учениците губят страшно много. Дори само от това, че едните учат 40 минути, а другите 45 минути – губят се около 12% от самото време. Промяната трябва да започне с малки стъпки, за да се стигне например до немската система, където часовете са по 50 и 75 минути. А впоследствие да се гони времево това да се случва, обясни още Старибратов.
1 септември или 15 септември?
Трябва да се има предвид, че в началото на септември имаме голям празник – 6 септември. Ако учебната година се открива на 1 септември, ние ще започнем и веднага ще се чудим как да празнуваме и т.н. Но при всички случаи официалното откриване на учебната година трябва да е на 15 септември. Независимо дали тя започва по-рано, категоричен е Ивайло Старибратов.
Министърът на образованието Красимир Вълчев обяви, че предложението за по-къса лятна ваканция е, защото учениците забравят много от наученото и изоставащите изостават още повече при дълга почивка. Самите ученици обаче не са склонни да се правят промени.
Децата са против намаляване на лятната ваканция
Няма да се чувствам много добре, ако учебната година започва на 1 септември. Това е най-хубавото време за море, коментира шестокласничка.
По-големите ученици също са против промените.
Това е гадно, защото ни намаляват лятната ваканция. Ще имаме по-малко забавления, коментират седмокласници.
И ако децата призовават „Не ни пипайте ваканцията“, то образователното министерство очевидно търси начин да се затвърдят предложенията. За да звучи образованието ни по европейски, а къде останаха дебатите за качество?
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува един от водещите кардиохирурзи д-р Андрей Неутов, завеждащ на новото отделение по кардиохирургия в УМБАЛ "Пълмед". В Пловдив го води професионалния път, а в България за първи път пристига през далечната 2001 година по лична покана на проф. Александър Чирков. Идва за да специализира - първо..
Кметът на Пазарджик Петър Куленски алармира за системен тормоз над служители на общината, общински съветници и техните семейства. Повод стана проваленото вчера засдание на Общинския съвет заради липсата на кворум. Впоследствие бе съобщено за задържането на съветника Искро Бейков, обявен за издирване като свидетел по наказателно дело срещу Сашо..
„Цялостната картина е отвратителна и естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..
"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..