В разгара на лятото – Министерството на образованието с дебат за организацията на учебната година. Звучи скучно, но всъщност не е, защото този дебат ще определи началото и края на учебната година. Какво мислят директори и ученици?
Налага ли се обаче промяната? И най-вече – целесъобразна и обвързана с качеството на учебния процес ли е тя?
Трябва да е ясно, че от доста години ние сме страната с най-късото учебно време. Отделно сме и с най-къси часове. Относно предложението да се започва учебната година на 1 септември – то не е актуално, защото в Закона ясно е записано, че учебната година започва на 15 септември и завършва на 15 септември. Тоест за да може това предложение да стане факт, трябва да бъде прието от НС, заяви Ивайло Старибратов, дългогодишен директор на Математическата гимназия в Пловдив.
Българските ученици губят от по-късата учебна година
Учениците губят страшно много. Дори само от това, че едните учат 40 минути, а другите 45 минути – губят се около 12% от самото време. Промяната трябва да започне с малки стъпки, за да се стигне например до немската система, където часовете са по 50 и 75 минути. А впоследствие да се гони времево това да се случва, обясни още Старибратов.
1 септември или 15 септември?
Трябва да се има предвид, че в началото на септември имаме голям празник – 6 септември. Ако учебната година се открива на 1 септември, ние ще започнем и веднага ще се чудим как да празнуваме и т.н. Но при всички случаи официалното откриване на учебната година трябва да е на 15 септември. Независимо дали тя започва по-рано, категоричен е Ивайло Старибратов.
Министърът на образованието Красимир Вълчев обяви, че предложението за по-къса лятна ваканция е, защото учениците забравят много от наученото и изоставащите изостават още повече при дълга почивка. Самите ученици обаче не са склонни да се правят промени.
Децата са против намаляване на лятната ваканция
Няма да се чувствам много добре, ако учебната година започва на 1 септември. Това е най-хубавото време за море, коментира шестокласничка.
По-големите ученици също са против промените.
Това е гадно, защото ни намаляват лятната ваканция. Ще имаме по-малко забавления, коментират седмокласници.
И ако децата призовават „Не ни пипайте ваканцията“, то образователното министерство очевидно търси начин да се затвърдят предложенията. За да звучи образованието ни по европейски, а къде останаха дебатите за качество?
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..
Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..
Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..
Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..
Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..