Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За управляващите - посредствена оценка, опозицията - с добра

"Просто нямаме алтернатива - няма по-добри от нас!" - тази реплика на премиера Бойко Борисов трябваше да бъде в бъдеще време, защото до момента няма никаква дейност на правителството, коментира пред Радио Пловдив политологът проф. Александър Маринов.

Няколко неща трябва да се отбележат зад тази привична нескромност на Борисов и неговите кабинети - управленската програма се появява чак 4 месеца след съставянето на правителството, което е многозначителен факт. Това означава, че към спечелването на изборите е нямало никаква идея какво ще се прави. Вече имаше един първи проект на програма, когато бе съставено правителството - разликата е в броя на страниците, но на практика това е белетристика, каза политологът.

Той даде следния красноречив пример - "Ако един студент ми каже, че има 70 приоритета, той остава веднага на поправителен. Приоритетите са винаги до 5, това е най-важното  от важното".

Това доволство, демонстрирано от коалиционните партньори в кабинета "Борисов 3", е типичен стил, с който започваха предишните 2 правителства на Борисов и всички знаем как те завършваха. Това правителство с тази т.нар. програма, която е пределно обща и неясна, също няма да отиде по-далече от средата на мандата си, смята професор Александър Маринов.

За загубата на ГЕРБ на президентските избори

По повод репликата на премиера, че ГЕРБ са загубили президентските избори, защото така са искали, проф. Маринов коментира, че "това или е огромна глупост, или огромна наглост". От загубата на президентските избори произтекоха много неща - това означава, че предварително са планирали да се измъкнат от властта, защото обвързаха загубата на президентските избори с оставката си. Това е много странно за човек, който е за 3-ти път премиер и е повече от 10 години в политиката, коментира политологът.

БСП са в по-добра форма от преди

Силата на една опозиция не е само в приказките и съпротивата срещу управляващите. Силата е в способността да се предложи нещо наистина различно от това, което правят управляващите. Ако не го направи, няма как да докаже, че е по-добра. Засега не виждам такива добри и обмислени решения, заяви проф. Маринов.

Той даде посредствена оценка на управлението, опозицията се добира до добра оценка. Това не е добре за България, заключи Маринов.

Цялото интервю с професор Александър Маринов можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50