Нови по-високи работни заплати от 1 септември за учителите.
Ръст от 15% - първа стъпка към двойно повишение на възнагражденията в образованието. Така минималната работна заплата става 760 лева. Главен учител ще взима минимум 836 лв., а старши учителите – най-малко 792 лв. Повшението на заплатите в образованието е и като отзвук от проблемите в системата – учители в пенсионна или предпенсионна възраст и липсата на инетрес от страна на младите кадри към системата. Ще се стигне ли до по-високо качество на образованието – разговор с професор Сергей Игнатов, бивш министър на образованието.
Човек може ли да си представи – евтино училище, евтини учители и високо качество? Не може. Освен това – образованието, което държавата предоставя като услуга на обществото, е изключително скъпо. И не е възможно ниско платени хора да предоставят високо качество. В България има високо качество на образованието, защото в системата работят хора, които са съвършено отдадени, това е тяхната мисия. Но това няма да продължава вечно. В предучилищното образование средната възраст на преподавателите е 59 години, в училищната система – само 6% от учителите са под 30 години. След 10 години 50% от нашите преподаватели ще бъдат в пенсионна възраст. Въпросът е, как да привлечем лидерите от студентските скамейки, ако трудът на учитетя, не е високо платен. Според едно изследване в 137 страни по квалификация, българските учители са класирани на 4-то място, но получават най – ниските заплати в Европа, коментира професор Сергей Игнатов.
Нов риск пред Бълагрия – изтичане на млади учители към други страни на ЕС
Имаше една мечта през 90 – те години. Тогава се говореше, че България притежава високообразована и ниско платена работна ръка. Тази ръка отиде при инвеститорите, но не дойде тук. Ние в момента сме в много рискова ситуация. Учители, които преподават материя с универсален език, като математика, химия и физика, скоро ще тръгнат по пътя на българските лекари, предупреди професор Игнатов.
Той изрази увереност, че ако се стигне до края на мандата с двойно увеличение на заплатите, след 2-3 години учителската заплата ще бъде по- привлекателна.
Цялото интервю с професор Сергей Игнатов можете да чуете в звуковия файл.
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..
Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание. Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..
Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по-високи, каквото мнение се изказа от родни туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от англичаните и 12% от германците вече си..
Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..