Нови по-високи работни заплати от 1 септември за учителите.
Ръст от 15% - първа стъпка към двойно повишение на възнагражденията в образованието. Така минималната работна заплата става 760 лева. Главен учител ще взима минимум 836 лв., а старши учителите – най-малко 792 лв. Повшението на заплатите в образованието е и като отзвук от проблемите в системата – учители в пенсионна или предпенсионна възраст и липсата на инетрес от страна на младите кадри към системата. Ще се стигне ли до по-високо качество на образованието – разговор с професор Сергей Игнатов, бивш министър на образованието.
Човек може ли да си представи – евтино училище, евтини учители и високо качество? Не може. Освен това – образованието, което държавата предоставя като услуга на обществото, е изключително скъпо. И не е възможно ниско платени хора да предоставят високо качество. В България има високо качество на образованието, защото в системата работят хора, които са съвършено отдадени, това е тяхната мисия. Но това няма да продължава вечно. В предучилищното образование средната възраст на преподавателите е 59 години, в училищната система – само 6% от учителите са под 30 години. След 10 години 50% от нашите преподаватели ще бъдат в пенсионна възраст. Въпросът е, как да привлечем лидерите от студентските скамейки, ако трудът на учитетя, не е високо платен. Според едно изследване в 137 страни по квалификация, българските учители са класирани на 4-то място, но получават най – ниските заплати в Европа, коментира професор Сергей Игнатов.
Нов риск пред Бълагрия – изтичане на млади учители към други страни на ЕС
Имаше една мечта през 90 – те години. Тогава се говореше, че България притежава високообразована и ниско платена работна ръка. Тази ръка отиде при инвеститорите, но не дойде тук. Ние в момента сме в много рискова ситуация. Учители, които преподават материя с универсален език, като математика, химия и физика, скоро ще тръгнат по пътя на българските лекари, предупреди професор Игнатов.
Той изрази увереност, че ако се стигне до края на мандата с двойно увеличение на заплатите, след 2-3 години учителската заплата ще бъде по- привлекателна.
Цялото интервю с професор Сергей Игнатов можете да чуете в звуковия файл.
Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..
Професията на военния лекар е предизвикателство, което съчетава хуманизма и отговорността на офицерската кариера, каза в прадаването "Точно днес" на 6 май началникът на Военна болница - Пловдив полк. д-р Ангел Гозманов. Той призна за дефицит на кадри, въпреки че от 2017 година вече има отделна специалност "Военна медицина", но и конкуренцията между..
Научният център по животновъдство и земеделие Смолян е основан през 1928 година. Изследователската дейност в първите години е била насочена в п ородно усъвършенстване на местното родопско говедо и местните породи овце, чрез развъдно-подобрителна работа, съобразена със специфичните природни и икономически условия. Днес в него работят 6-тима научни..
Готови ли сме за въвеждането на еврото като потребители? Мит или реалност са твърденията, че след влизането ни в Еврозоната цените ще се увеличат двойно? Ще чуем коментара на икономиста Георги Вулджев от Експертения клуб за икономика и политика. Според Вулджев няма никакви данни, че присъединяването към еврозоната може да стимулира по-бърз..
Доц. Борис Грозданов от Института за отбрана и международна сигурност коментира в предаването „Ден след ден“ енергийния шок, който преживяха Испания, Португалия и Южна Франция миналата седмица, както и срива на два български мобилни оператора. „Ние делегирахме не само правата си, но и много от способностите и инструментите си на цифровата..