Последната книга на писателя и преподавател в СУ проф. д-р Валери Стефанов „Пиещият човек в света на кръчмата“, която излезе наскоро, изследва пиещият човек, а не пияницата, и как през хилядолетията „ един човек не пие, за да се напие, а за да се превърне в някой друг“.
Идеята за тази книга е на проф. Валери Стефанов, който кани за историческата част в книгата учителката по история Милена Менкова. Познати са изследвания за пишещия човек, за пътуващия човек, за играещия човек, а тази книга за пиещия човек е по -скоро философски трактат за пиещия човек, антропологическо есе, което изследва кръчмите в световната история и как алкохолът с неговата двойнственост променя човешката психология. "Душата пие, а тялото се напива и това е драматична симбиоза".
За пиещия човек това е начина да се избяга от скуката, от нормата, от това, да бъдеш непрекъснато самия себе си.
Кръчмата като тема намира отзвук в световната литература. В книгата се представят напитки и автори още от времето на Шумер, Египет и античността, арабските алхимици, средновековието и Ренесанса, до наши дни. От Сократ и Платон, Бодлер и Верле, Ботев с темата за механата, религиозните практики, превръщането от Христос на водата във вино и много други.
Цялото интервю с проф. д-р Валери Стефанов е в звуковия файл.
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..