Времето ме интересува до някаква степен, но не така, както останалите хора. Никога не зная какво ще се случи в края на седмицата, защото това е много време. Всичко може да стане дотогава. Това, че хората излизат в петък вечер например, усложнява нещата, защото тогава всичко е пълно. Защо не – във вторник, например? Времето ме интересува дотолкова, доколкото трябва да зная датите на изложбите си, заяви художникът Атанас Хранов в навечерието на Успение Богородично.
Има две неща, на които аз не отказвам, ако ме покани някой. Едното е да отида до Света гора, Атон, а другото е да тръгна на плаване. В Атон съм бил 4-5 пъти и всички те са оставили много ярка следа у мен. Едва ли някой може да обясни какво е влиянието на Атон и какво точно той прави с теб. Това е комплекс от неща, които ти се случват, ако разбира се, отидеш с отворено сърце. Това е място, в което всеки, който е отишъл с отворени очи, истински като поклонник, получава това, което му трябва истински, без да може да го формулира. Когато отидох там за първи път преди 15-20 години, аз рязко промених начина си на рисуване и оттогава вървя по този път, по който ми се отвориха очите. Наскоро се замислих за своя избор и за нещата, които не отказвам. В Атон човек вижда преклонението на човека към Бога, това, което той може да направи, вярвайки в него – тези чудеса – манастирите, които дори не ги разглеждам като сгради, а като творение, като плод на Духа. Как са бутали скали, как са носели канари и материали с голи ръце по урвите.....Невероятно е! Там е възхищението от човешкото отношение към Бога, смирението на монасите, любовта им към вярата.
А другото – морето...там е директната среща с Бога. Както казва приятел моряк, няма човек, който да е бил по-дълго време в морето и да не му се е наложило да се помоли на Бог.
При първото ми посещение в Атон, беше жив още легендарният монах Пахомий. Беше много болен, двама братя монаси го бяха подхванали под ръце, но той изнесе цялата литургия – 4-5 часа пеене в ранни зори. Това е човешко усилие, воля и упование, това е красиво и достойно. Аз правя колекция от различни модели на поведение, странствайки по света – ако трябва да направиш нещо, как да можеж да го направиш така, както ни показват силните мъже – красиво и достойно. Пахомий беше един от тях.
Чуйте звуковия файл:
Количеството и качеството на храната са важен фактор за дългия и качествен живот. По нашите географски ширини битува схващането, че който преяжда, живее доста добре. И когато някой се вземе в ръце и отслабне здравословно едни 15 - 20 килограма, всички в обкръжението му започват да го питат дали не е болен от рак или не му се е случило нещо ужасно ...
От 1 февруари ще заработи новото общинско предприятие "Зоологическа градина - Пловдив", съобщи в интервю за програма "Ден след ден" зам.-кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Предложението на общинската управа ще бъде внесено за обсъждане на януарската сесия. "Ще кандидатстваме пред програма „Околна среда“ за средства за зоологически..
Преговорите за правителство са възобновени. ГЕРБ обаче продължава преговорите за кабинет само с БСП и ИТН. Разговори с "Демократична България" ще се водят, само ако те подкрепят кандидатурата на Росен Желязков за премиер. За политическите интриги и отражението им върху обществото е интервюто на Антоанета Петричанска с Андрей Велчев, политолог и..
Българските домакинства няма да издържат на ръст на тока още веднъж през годината след това, което ни посрещна от януари, категорична е доц. Теодора Пенева от Института за икономически изследвания при БАН, специалист по енергийна бедност. Българинът няма възможност да търпи и ще излезе на протест, както това стана през 2013 година, прогнозира..
В програма "Точно днес" разговор с Вихра Ерамян , директор на Езикова гимназия "Иван Вазов " - Пловдив, за втория СТЕМ център, който ще изградят в училището през тази година. Обществената поръчка вече е обявена на стойност малко над 220 000 лева, за какво ще се ползва новата придобивка разказваме в програмата. Общата стойност на проекта ще бъде..