Времето ме интересува до някаква степен, но не така, както останалите хора. Никога не зная какво ще се случи в края на седмицата, защото това е много време. Всичко може да стане дотогава. Това, че хората излизат в петък вечер например, усложнява нещата, защото тогава всичко е пълно. Защо не – във вторник, например? Времето ме интересува дотолкова, доколкото трябва да зная датите на изложбите си, заяви художникът Атанас Хранов в навечерието на Успение Богородично.
Има две неща, на които аз не отказвам, ако ме покани някой. Едното е да отида до Света гора, Атон, а другото е да тръгна на плаване. В Атон съм бил 4-5 пъти и всички те са оставили много ярка следа у мен. Едва ли някой може да обясни какво е влиянието на Атон и какво точно той прави с теб. Това е комплекс от неща, които ти се случват, ако разбира се, отидеш с отворено сърце. Това е място, в което всеки, който е отишъл с отворени очи, истински като поклонник, получава това, което му трябва истински, без да може да го формулира. Когато отидох там за първи път преди 15-20 години, аз рязко промених начина си на рисуване и оттогава вървя по този път, по който ми се отвориха очите. Наскоро се замислих за своя избор и за нещата, които не отказвам. В Атон човек вижда преклонението на човека към Бога, това, което той може да направи, вярвайки в него – тези чудеса – манастирите, които дори не ги разглеждам като сгради, а като творение, като плод на Духа. Как са бутали скали, как са носели канари и материали с голи ръце по урвите.....Невероятно е! Там е възхищението от човешкото отношение към Бога, смирението на монасите, любовта им към вярата.
А другото – морето...там е директната среща с Бога. Както казва приятел моряк, няма човек, който да е бил по-дълго време в морето и да не му се е наложило да се помоли на Бог.
При първото ми посещение в Атон, беше жив още легендарният монах Пахомий. Беше много болен, двама братя монаси го бяха подхванали под ръце, но той изнесе цялата литургия – 4-5 часа пеене в ранни зори. Това е човешко усилие, воля и упование, това е красиво и достойно. Аз правя колекция от различни модели на поведение, странствайки по света – ако трябва да направиш нещо, как да можеж да го направиш така, както ни показват силните мъже – красиво и достойно. Пахомий беше един от тях.
Чуйте звуковия файл:
Доц. Борис Грозданов от Института за отбрана и международна сигурност коментира в предаването „Ден след ден“ енергийния шок, който преживяха Испания, Португалия и Южна Франция миналата седмица, както и срива на два български мобилни оператора. „Ние делегирахме не само правата си, но и много от способностите и инструментите си на цифровата..
Старият Пловдив отново се превръща в сцена на вкусове и аромати По калдъръмените улички на Стария Пловдив, сред архитектурната прелест на възрожденските къщи, за единадесета поредна година ще се разлеят аромати на отбрани вина и кулинарни изкушения. На 9, 10 и 11 май 2025 г. шестнадесет емблематични къщи в сърцето на Стария град ще отворят..
До 2-3 седмици общинските предприятия по транспорт ще имат нови директори. Сформирането на екип е първият сред приоритетите, които си поставя новият заместник-кмет по транспорта Александър Държиков. В интервю за Радио Пловдив той заяви, че се водят преговори с няколко души, като неговото изискване е те да бъдат вътре в „материята“...
Регионалната колегия на БЛС-Пловдив изразява дълбоката си съпричастност и съболезнования към родителите на 6 годишния Ангел. Винаги загубата на дете поражда множество въпроси у всички нас – медици, родители, институции, обществото като цяло. Всички ние искаме да знаем истината – какво се е случило, на какво се дълчи, за да може да не се..
"Трябва спокойно да изчакаме излизането на конвергентния доклад, тъй като от него, в крайна сметка ще зависи дали от 1 януари 2026 година ще въведем еврото-нещо, което изглежда много, много вероятно", смята Петър Ганев, главен икономист на Института за пазарна икономика. "Някакви конкретни приготовления, особено пък от страна на гражданите, както и..