Общинска фондация „Пловдив 2019“ обяви резултатите от отворените покани за проекти от втора и трета сесия, които са включени в програмата на Пловдив – Европейска столица на културата през 2019-та година.
От втората сесия одобрените проекти са 7 от кандидатствали 20. От третата сесия одобрените проекти са 60 от кандидатствали 170 с общо финансиране за двете сесии 5 356 000 лева. Като количествена стойност най-много са проектите с образователен профил, проектите за работа с общности, проектите за децентрализация и културни събития по квартали и в региона.
Общо за трите сесии са одобрени 72 проекта, от които 13 са от чужбина, а 59 от България. Чуждестранните проекти са от Германия /два от които са с изцяло одобрени финансови параметри /, Франция, Италия, Израел, Белгия и Полша. Финанасирането за тях е 8 671 хиляди лева. А исканите суми при кандидатстването са били 59 308 940 лева.
Българските проекти са от цялата страна, като най-много са от Пловдив.
Одобрените проекти от втора и трета сесия ще бъдат основния скелет на ЕСК, те са и в четирите платформи на програмата, каза артистичният директор на фондацията Светлана Куюмджиева. Тя подчерта, че освен тях има одобрени и т.н. резервни проекти. Те са с възможност да бъдат включени в програмата след ново класиране.
Куюмджиева каза още, че някои от проектите, които не са получили одобрение, са с много качества, но не са класирани, защото не отговарят на целите и концепцията на ЕСК, за която печелившата кандидатура е капацитет на културната сцена, съдържание и участие.
Резултатите от сесиите е трябвало да бъдат обявени през февруари и март, но продължителните разговори и преговори за държавното им финансиране са наложили забавянето до днес.
Като важен и труден етап от развитието на проекта ЕСК определи момента с резултатите от сесиите Надя Гризо - член на журито по оценка на проектните предложения, която е работила като експерт по кандидатурите на 16 европейска градове за столици на културата. Едни са разочаровани, за други идва много работа, но всяка ЕСК трябва да намери своя път. Тя заяви, че е имало ЕСК, в които артистичният директор сам избира проектите, докато в Пловдив е имало отворени покани. Търсихме специфични проекти, които да са децентрализирани, да се излезе извън центъра, подчерта Гризо.
В Регионален исторически музей - Пловдив се проведе общото събрание на Сдружение „Български музеи” . За председател на сдружението бе избран д-р Огнян Тодоров , директор на Регионалния природонаучен музей в Пловдив. Негов заместник ще бъде Стоян Иванов , директор на Регионалния исторически музей - Пловдив. Мандатът на управителния съвет е три..
Сборникът "Shining Wind/Сияен вятър" е издание на Британското хайку общество. Той ще бъде представен в събота, на 30 ноември, в Конуей Хол, емблематична сграда за британската столица. В нея се провеждат културни събития, книжни панаири, поетични рецитали, срещи на поетични, философски и културни общества. Антологията ще представят..
Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан, завладя сърцата на зрителите по света..
Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?. Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.
„Гласът на Страдивариус“ – Красимира Стоянова и 300-годишната цигулка на Страдивариус на Светлин Русев ще звучат за първи път в Пловдив в концерт от Музикалния фестивал „Дни на музиката в Балабановата къща“ в Епископската базилика на Филипопол. Оперната прима Красимира Стоянова, известна с красотата и изяществото на своя тембър и младият..