Стотици православни християни се стичат от рано сутринта в храма „Успение Богородично“ в Стария Пловдив на днешния 15 август, когато се чества Успението на Пресвета Богородица и е храмовият празник на църквата.
Хора от всички възрасти, здрави и болни, българи и чужденци изкачват десетките стъпала към катедралния храм на Пловдив, за да запалят свещичка за здраве и да се помолят на Дева Мария.
Потокът от богомолци е непрекъснат, а тържественият звън на църковните камбани възвестява християните за евангелското събитие „успението“ на Божията майка.
Това е денят, в който според Светото писание Пресвета Богородица на 64-годишна възраст напуска земния живот и отива при сина си. Нейната смърт била тъй лека и блажена, че приличала на заспиване. Оттук и думата "успение" - заспиване.
Точно в 9 часа Знеполският епископ Арсений - викарий на Пловдивския митрополит, възглави архиерейската света Литургия в катедралния храм „Успение Богородично“.
След тържествената литургия в църквата се извършва и освещаването на обредни хлябове, които жените след това раздават за здраве и за починалите близки.
И тук православните християни спазиха традиционен обичай - красиви, бели гълъби литнаха над Пловдив, понесли на крилете си молитвите на миряните. Традицията с пускането на бели гълъби е стара и гласи, че изричайки по този начин най-горещите си мечти и надежди, те ще стигнат по-бързо до ушите на Божията майка и тя ще се застъпи за тях пред своя син Господ Иисус Христос.
Света Богородица се почита като покровителка на майчинството и на жените, като пазителка на семейното огнище. Народът нарича празника Голяма Богородица, за разлика от Малката Богородица, когато се чества рождението на Христовата майка.
На този ден се правят родови срещи, свързани с жертвоприношение - курбан за живот, за здраве, за плодородна година, против премеждия и болести. Традиционни ястия на трапезата са прясна питка, украсена с порфорен орнамент, варено жито, царевица и тиква. Ядат се диня и грозде.
Имен ден на 15 август празнуват: Мария, Мариана, Богдана, Богдан, Божан, Божидар.
Храмът „Успение Богородично“ в стария Пловдив е построен през 1844-45 г. на мястото на стара църква. Камбанарията е построена през 1881 г. в чест на руските освободители. Иконите и стенописите са рисувани от най-добрите български зографи от последните два века.
На Коледа през 1859 г. тук е отслужена първата литургия на български език – повратен момент в народно-църковните борби за независимост.
Пиян шофьор, опитал да подкупи служители при проверка, задържа полицията в Пловдив. Униформените спрели за проверка на бул. „Васил Априлов“ лек автомобил „Пежо“ с 52-годишен водач. Шофьорът бил във видимо неадекватно нетрезво състояние. С намерение да склони служителите да не го изпробват с дрегер, той пуснал в патрулката няколко банкноти...
180 полицейски екипа от 13-те районни управления на пловдивската дирекция участваха в четиридневна специализирана операция за контрол по пътищата в града и региона. За времето от 20 до 23 февруари са проверени над 4 700 леки и тежкотоварни автомобили. Установените за този период нарушения, санкционирани с фишове и актове са над 1400..
Режим на водата наложиха в Широка лъка. Причината е парадоксална - за да не замръзват крановете, собствениците на имоти оставят чешмите си да текат почти денонощно и така на практика са източили доста голям процент от водоизточника на селото, а дебитът му и без това е намалял заради замръзването на реката. Така щедро си е текло не само по..
Две крупни ВиК аварии оставиха без вода стотици пловдивчани в район „Северен“. Едната е на спукан от снощи магистрален водопровод на бул. „България“ край номера 37 и 39. Засегнати оттогава са също и живеещите по протежение на бул. „Марица“ и улиците „Васил Левски“ и „Победа“. По уверение на ВиК – Пловдив екипите там работят..
Срещу съдебната практика, която отчуждава бащите от децата им след раздялата на двамата родители, се обявиха десетки протестиращи бащи в Пловдив. Протестът под надслов „Всички деца заслужават мама и тати поравно“ се състоя пред Съдебната палата, а участниците в него изразиха и недоволството си от бавното и непрозрачно правораздаване...