Крайно време е да се случи демонополизацията на НЗОК. Но за да се осъществи - трябва да се осигури финансов ресурс, който да обезпечи втория пакет медицински дейности.
Не трябва да забравяме, че преди няколко години изчезнаха 1 милиард и 400 милиона лева от здравноосигурителните вноски на хората. Изключително деликатен въпрос. И изключително сериозен въпрос, който стои пред законодателя. Това заяви в интервю за Радио Пловдив доктор Венцислав Грозев, председател на БЛС, който коментира представените приоритети на правителството в сектор "Здравеопазване".
От съсловната организация смятат, че отпускането на по-голям процент от БВП за здравеопазване, е един от начините за осигуряване на допълнителен финансов ресурс.
Доктор Грозев припомни, че европейските структури на лекарите на държавна практика имат становище, в което се казва, че в страните в ЕС трябва да отделят средства за здравеопазване не по-малко от 6,9% от БВП на съответната страна.
Чест прави на министър Петров, че обръща внимание на качеството на здравеопазването. Имахме вече няколко срещи с него и до голяма степен сближаваме позициите си, обясни доктор Грозев.
Той припомни, че БЛС има разработена методика за остойностяването на медицинския труд, която е внесена в държавните институции. Ако тя бъде приета, стартовата заплата на лекар ще стигне 1700-1800 лева, а за медицинските сестри – 900-1000 лева.
Цялото интервю с доктор Венцислав Грозев можете да чуете в звуковия файл.
Точно преди седмица на Велики понеделник Гражданско сдружение "Будител" започна кампания за набиране на средства, необходими за завършването на Духовен център "Св. Троица" към храм "Свети Архангел Михаил" в Асеновград. Центърът ще се превърне в духовен и социален дом - с Неделно училище за децата, което ще ги запознае с християнските добродетели,..
В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев. Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров. За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората..
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
За вярата, за нравствените ценности, за образованието, включително и по религия, говорим госта ни в „Добро утро, ден!“ в Страстната седмица. Адриана Любенова е доцент по теология и преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Тя е иконописец, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина. Има дълъг..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..