Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Млекопреработвателите искат нов закон за сектора

По-голямата част от мандрите в Пловдивска област имат пречистващи съоръжения, и не изхвърлят отпадните продукти от производството в реките. Това стана ясно на първа среща в РИОСВ посветена на проблемите в млечния сектор. 

В България обаче една значителна част от млекопреработвателните фирми нямат маслоуловители и не ползват пречиствателни станции на общините. Това съобщи изпълнителният директор на Националната асоциация на млекопрерабтователите Тодор Бозвелиев. По думите му много често собственците получават сериозно високи санкции от ВиК операторите по места след проби на водното съдържание, което се зауства.

Основен проблем остава спазване на еконормите от преработвателите, подчерта и директорът на РИОСВ доц. Стефан Шилев. Той поясни, че има нарушения, но те не са фрапиращи и контролът на емисионните норми се определят от РИОСВ и от Басейнова дирекция.

Всички 29 мандри в областта спазват нормите, но малка част от тях използват качествено отпадните продукти от производството им. Само в Първомай едно предприятие изгражда модерно съоръжение за производство на биогаз от суроватка и цвик.

От Националната асоциация на млекопроизводителите подчертаха, че секторът изпитва сериозни затруднения и една част от фирмите са пред фалит, защото количествата мляко, които се произвеждат у нас са повече от възможностите на местния пазар да ги потребява. 

Този проблем пряко рефлектира на малките и средни фирми, защото те не могат и да инвестират в пречиствателни станции. Едно модерно такова съоръжение струва от 300- до 400 000 лева.

България произвежда 1 млн. 200 хил. тона мляко годишно, от които малко под 50% се преработват в предприятията, а другата част е за собствени нужди и директни продажби на производителите.

Има сигнали на предприятия, че имат на склад до 400 тона сирене, защото вътрешния пазар е беден, а има и сериозен внос на млечни продукти. 

От сектора настояват да се изработи отделно от Закона за храните и нов Закон за производство, преработка и търговия с млечни продукти. Те смятат, че по този начин ще се премахнат административните тежести, които сега се регламентират в 18 наредби за бранша.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Ново огнище на птичи грип в област Пловдив откри БАБХ

Трето огнище с птичи грип е открито в Пловдивска област, предприемат се всички действия за ликвидиране на заразата След фермата в Асеновград, където в началото на месеца бе открита заразата, тя вече е разпрастранена и в землищата на с. Манолско Конаре, община „Марица“ и в животновъден обект за отглеждане на патици в с. Боянци.  „Възможно е възникването..

публикувано на 21.02.25 в 18:41

33 хектара "кални петна" в Пловдив стават зелени площи

Община Пловдив получава над 10 милиона лева по програма "Околна среда" за зелена градска среда за премахване на т.нар. "кални петна" в града. Това съобщи зам.-кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. 33 хектара е площта на тези "кални петна", които са разположени на територията на целия град.  Калните петна са незатревени площи в..

публикувано на 21.02.25 в 16:30

Над 30 скъпи коли иззе ГДБОП в София, Пловдив и Пазарджик

ГДБОП разби организирана престъпна група, извършвала данъчни престъпления и изпиране на пари в особено големи размери чрез покупко-продажба на луксозни моторни превозни средства.  Арестувани и обвинени са 4-ма души, проверени са 9 автокъщи, иззети са над 30 автомобила, 8 от които в двора на частен имот. До момента е установено, че нанесената щета на..

обновено на 21.02.25 в 12:55

НАП влезе на проверки в борси, тържища и магазини

Данъчните влязоха на проверка в зеленчуковата борса в Първенец. Контролът е част от проверките за цените на храните и правителствените мерки за скъсяване на веригата на доставки. Цели още ограничаване на нелоялните практики при хранителните вериги. Проверките започнаха вчера с инспекции в магазините и складовете в страната, а днес продължиха с..

публикувано на 21.02.25 в 12:51

Държавата дава на Пловдив 93,6 мил. лв. за 7 проекта, 6 от които стари

На 404 милиона 557 хиляди лева ще възлиза субсидията от централния бюджет за финансовата рамка на Пловдив за 2025 година. Това показват данните от проекта на бюджет на страната, публикаван за обществено обсъждане. Общата субсидия за делегираните от държавата дейност е за малко над 391 милиона лева, а изравнителната субсидия възиза на почти 7..

публикувано на 21.02.25 в 12:31