Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подценява се ресурсът на ромската общност в България

Да се проучи кой е виновен за конфликта в Асеновград, призова Асен Колев

България трябва да използва труда на ромите, защото ако се запази досегашната тенденция, страната е изправена пред много сериозни изпитания.

Вместо да се внасят 5-6 000 души от различни страни да работят дали по Черноморието или другаде, българската икономика е по-добре да се обърне към ромите. Важно е обаче на първо място да бъде поставено образованието, подчерта Асен Колев, д-р по философия и председател на център "Инфо рома". 
Продължава да се подценява ресурсът на ромската общност, където има сериозни резерви за икономиката на нашата страна. През последните 30 години има сериозно връщане назад по отношение на образованието сред ромите. Сега в който и квартал да отидете, 20-25-годишни младежи не говорят български и не могат дори да се подпишат, а обществото подценява този проблем, смята Колев.

Много от ромските деца отиват в първи клас, без да знаят български и без да имат елементарни навици за учебен процес. Така детето още в началото е комплексирано, не може да се изразява, дори за нещо елементарно, и оттам нататък тези деца едвам стигат до четвърти клас. После се връщат назад, а до 8-ми клас се водят про форма в училище, за да не се изгубят субсидиите. 

Обучението на децата в ромските квартали е на много ниско ниво - да се прехвърли цялата вина върху родителите не е правилно. Трябва обаче и учителите да са отговорни за това - огромни финансови средства се дават от държавата, а какви са резултатите, заяви Асен Колев. 

По повод нестихващите протести в Асеновград, той подчерта, че до момента са успели с екип и в Асеновград, и в Столипиново да регулират донякъде активността и да убедят хората, че общината и полицията правят всичко, за да не се стигне до сериозни конфликти.

Крайно време е да се проучи всъщност кой е виновен за конфликта и как се е развил той. Не бива инициативният комитет да превръща един инцидент между 5 души в етнически конфликт - това е твърде опасно за държавата ни и за прекрасния ни град, заяви още Асен Колев. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28