Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбената зала на ул. "Гладстон" не е паметник на културата

| обновено на 21.08.17 в 13:35

Сградата на галерията на Дружеството на пловдивските художници на ул. Гладстон № 32 не е паметник на културата. Това заяви днес кметът Иван Тотев по повод на внесено искане от група архитекти и граждани за придобиване на  подобен статут на сградата, строена през XX век. Това отвори процедурата за построяване на нов дом за пловдивските художници.

Припомням, преди 4 месеца арх. Ленко Григоров бе направил предложение пред Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) сградата от бетон и стъкло, строена преди 45 години, да бъде обявена за паметник на културата. От института обаче отказаха такъв статут. Според приетия наскоро меморандум между Дружеството на пловдивските художници и община Пловдив, галерията на „Гладстон“ трябва да се събори и на нейно място да се построи същата по обем многофункционална сграда,  подходяща за галерия, която да се предостави на художниците за безвъзмездно ползване. 
На този етап се запазва и възможността сградата да бъде реконструирана.  

През август в МК и в НИНКН са били разгледани две теми от Пловдив – за сградата на художниците на ул. „Гладстон“ и за границите на Цар–Симеоновата градина. Градината остава в сегашния вариант, което означава, че това няма да попречи на планирания ремонт на площад „Централен“. В края на тази седмица ще получим и заповед от МК за бъдещи действия, уточни кметът.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Повдигнаха обвинение на стрелеца от Болярино

Районната прокуратура в Пловдив повдигна обвинение на 25-годишен мъж за незаконно притежание на оръжие. Магистратите преценяват дали да повдигнат обвинение и за телесна повреда, но изчакват медицинска експертиза да даде мнение за ранено при стрелбата дете. На 18 февруари в село Болярино, община Раковски мъжът бил на семейно тържество, на..

публикувано на 20.02.25 в 17:54

Арестуваха сериен крадец, обирал коли в центъра на Пловдив

Крадецът е арестуван за три престъпления, извършени за месец - от 09 януари до 12 февруари. Той е задигтнал две дамски чанти, оставени за кратко без надзор в отключени коли в района на ул. „Иван Вазов“ в Пловдив. Откраднал е и сак с екип за боен спорт, като е взломил още една кола. Мъжът е заловен и е направил самопризнания, като щетите, които е нанесъл..

публикувано на 20.02.25 в 16:02

Условни присъди за арестуваните с плочките радиоктивен америций

Сделка с прокуратурата осигури леки  условни присъди за тримата обвинени за търговия с радиоактивния изотоп "америций".   Пловдивският Окръжен съд одобри споразумението между тях, което включва признаване на вина срещу условни наказания.  Така по две години и 10 месеца лишаване от свобода, отложено с петгодишен изпитателен срок получиха..

обновено на 20.02.25 в 15:38

Големият пожар край "Практис" все пак не е замърсил въздуха

Няма опасност от замърсяване на въздуха след големия, но краткотрайно бушувал пожар в крайната северна част на Пловдив, който избухна  към 10 часа.  Тогава пламна покривна сграда от новостроящия се жилищен комплекс „Магнолия Форест“ край бул. „България“, близо  до магазин „Практис“.  Той обаче сериозно..

обновено на 20.02.25 в 13:56

Румънски полицаи патрулират в Пампорово

Двама румънски полицаи се включват от днес в съвместни патрули с българските си колеги в курорта Пампорово.   Съвместните наряди ще следят за реда и сигурността в курорта до 19 март, съгласно  двустранно споразумение между министерствата на вътрешните работи на България и Румъния. Международното полицейско сътрудничество в курортите се утвърди..

публикувано на 20.02.25 в 11:38