Повече от два месеца е в ход възможността за по-ранното връщане на майките на работа, преди детето им да навърши една годинка, а те да взимат и заплата и 50 % от парите за майчинство.
На този етап, по-малко от триста майки са приели този вариант. Работодателите приветстват мярката, експертите са противоречиви за ефективността и. Ева Борисова от асоциация „Родители“ коментира, че още една възможност е по-добре от една.
Според нея, броят на майките, които са приели тази възможност е малък, защото в първата година е много важна и силна връзката между майката и бебето и дори един час отсъствие на майката е важен за детето. Но изборът не трябва да е под натиск от обстоятелства. Сложен е изборът.
От друга страна, въпросът за квалификацията на майките , професионалното развитие и екипа, в който са работили преди майчинството, също е много важен, затова е важно добре да се помисли за разпределението на приоритетите.
Борисова не споделя тезата, че това е скрита стъпка към намаляването на майчинството, което у нас е най-много от страните на ЕС.
Всъщност, една възможност в повече винаги е добре, винаги е добре да имаме повече избор. Тук обаче е важно този избор по някакъв начин да бъде подпомогнат и когато човек взима решение кога да се върне на работа да не го прави под натиска на обстоятелствата, а през едно свързване със своите нужди и нуждите на детето си и затова по какъв начин ще балансира от тук нататък професионалния и личния си живот.
Мисля, че предвид демографската ситуация в страната всяко правителство ще се стреми максимално да работи за това хората да имат желание за повече деца и да си го представят как това се случва и да знаят, че в различни периоди от живота си могат да направят различен избор. Така че аз тази стъпка я възприемам като повече възможности и не толкова като резултат от натиска на работодателските организации, защото в крайна сметка демографският проблем е дългосрочен проблем и е важно да имаме перспектива. Така че се съмнявам, че ще бъдат направени драстични стъпки за ограничаване на майчинството. В същото време е важно в обществото и младите жени да бъдат насърчени по-рано да поемат или навреме да поемат избора да бъдат майки и да виждат перспектива в това да имат повече деца и да виждат, че са подкрепени в това да търсят най-добрия за тях и за тяхното дете баланс между професионалния и личния живот.
Цялото интервю с Ева Борисова е в звуковия файл.
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..