В Пловдив се открива Дванайстият Балкански конгрес по генетика на човека и Осмата Национална конференция за редки болести и лекарства сираци. Проявите са под патронажа на Комисията по здравеопазване към 44-то Народно събрание.
Основна тема ще бъдат новите хоризонти за научни изследвания на редките болести. Ще бъдат предсатвени най-новите постижения в областта на дисморфологичната генетика, неврогенетиката, репродуктивната генетика, пренаталната генетика, онкогенетиката и прецизната медицина.
Акцентите включват още текущото развитие в технологиите и биоинформатиката, както и тяхното приложение във всекидневната медицина. В интервю за Радио Пловдив националният консултант по медицинска генетика проф. Драга Тончева обясни, че науката и медицината вече разчитат човешкия геном, но най-важното е как се използва получената информацията - може ли тя бъде полезна за пациентите, как се прилага в практиката.
Новите технологии коренно променят медицината. Това е невероятно бързо развитие на познанието в областта на молекулните причини за развитие на заболяванията. Геномиката извървя изключително бърз път на развитие. Говорим за революция, за влизане на геномиката в диагностичния протокол при всеки отделен пациент. Геномиката променя облика на медицината. Тя става индивидуална, персонализирана или така наречена прецизирана медицина, допълни проф. Тончева.
По думите й генетичните болести са много и разнообразни. Почти 20% от популацията има някакъв генетичен проблем, в центъра на наследствените заболявания са редките болести, които са 70 хиляди. В момента са познати над 3 600 заболявания.
Естествено наследствените болести са трудни за лечение. Има заболявания, които могат да бъдат лекувани с новите терапевтични средства, но там трябва да се познава точната генетична причина. Има други заболявания, които не могат да се лекуват и тогава нашата сила е в превенцията, да предпазим раждането на деца с наследствени болести. В България може да се поставя вече генетична диагноза за генетичен дефект в ембриони, които са получени в ин витро процедури, преди тези ембриони да бъдат върнати. Това е научен прогрес, които ни помага да лекуваме и да се борим с тези заболявания. Генетичните заболявания са в спектъра на редките, онкологичните и социално значимите заболявания като диабет, хипертония, инфаркт, алцхаймер и много други. За някои от тях вече има генетични тестове, допълни специалистът.
Всички тези въпроси ще бъдат обект на дискусия на медицинския форум, в който ще участват над 350 специалисти, 80 от тях са чуждестранни лекари и научни работници.
Нови по-високи такси за модернизирания плувния комплекс „Младост“ ще гласуват на сесията в четвъртък пловдивските съветници. Увеличението е с между 25 и 50% спрямо таксите в стария плувен басейн. Съобразено е с обновената база, която отговаря на всички европейски изисквания. Актуализацията на цените съвпада с предстоящото му откриване в края на..
Полицията в Пловдив задържа участник в телефонни измами, който изпълнявал функцията на куриер при измамна схема за близо 50 хил. лева от възрастни хора. Само за една седмица в началото на февруари в капана на групата за измами попаднали 4-ма възрастни граждани – две жени и един мъж, които са на възраст между 54 и 92 години. След..
До края февруари Eлектроразпределение Юг ще започне работа по проект, който ще подобри електрозахранването в пловдивското село Скутаре. Проектът е за 270 000 лева. Ще бъде изградена нова въздушна мрежа към един от трафопостовете, като съществуващата мрежа ще бъде изцяло реконструирана. Ще бъде положен подземен кабел с дължина 1200 м, ще бъдат..
Кметът Костадин Димитров се срещна с посланика на Ирландия Н. Пр. Катрин Банън, която е на първо официално посещение в Пловдив. Нейно Превъзходителство сподели, че отскоро е в страната, но намира българския език за интересен и ѝ харесва да го изучава. Двамата обсъдиха предстоящия футболен мач между България и Ирландия за класиране в Лига Б на турнира..
Продължават проверките на РЗИ - Пловдив за нерегламенитирани количества ботулинов токсин в салоните за красота. В инспекцията продължават да постъпват сигнали за места, на които се извършват нелегалните процедури, каза директорът ѝ д-р Аргир Аргиров. При 66 проверени обекти в Пловдив нарушенията са открити само в три от тях - два..