Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лазар Влайков остава под домашен арест

| обновено на 12.09.17 в 17:42

Окръжният съд в Пазарджик потвърди  решението на предишната съдебна инстанция и остави  под домашен арест  бившия председател на Общинския съвет в Септември Лазар Влайков. 

Той е привчечен като обвиняем  за това, че в нощта на 31 август срещу 1 септември в село Виноградец е дал пистолета си на 6-годишно дете, в резултат на което бе смъртоносно прострелян Наско Тонкев.  

Трагедията се разигра по време на  празненство по повод рождения ден на малкото момче.

По време на  съдебното заседание, Окръжният прокурор Васил Малинов представи резултатите от три експертизи – две химични и една съдебно-медицинска. 

Според химичната експертиза и натривките по ръцете на детето, Лазар Влайков и Наско Тонкев става ясно, че по ръката на момченцето и левия ръкав на Влайков има едни и същи по състав микрочастици. 

Съдебно-медицинската експертиза показва, че канал на раната е отдолу нагоре. Това е възможно в случай, че на масата Лазар,Тонкев и Юри са седели в този ред. Тези позиции потвърждават и повечето свидетели. 

Прокурор Малинов представи и разпечатка от мобилния телефон на Влайков, откъдето се вижда, че в нощта на убийството Влайков е звънял над 15 пъти на съпругата си, а в показанията си свидетели са посочили, че тя е била там. 

Обвинението смята с оглед на събраните доказателства, че Лазар Влайков е дал пистолета на детето и поиска налагане на най-тежката мярка за неотклонение - „задържане под стража“.

По време на съдебното заседание обаче стана ясно, че според физико хмичната експертиза, убитият Наско Тонкев не е държал бойния пистолет.  По този начин отпада версията, че той е предоставил оръжието на детето. 

Приема се, че пистолетът „Глок“ е бил държан от Лазар Влайков и от 6-годишното момче. По ръцете на двамата са открити еднакви количества барут и олово. 

Все още обаче не е ясно, кой точно е стрелял последен.  Очаква се на това да отговори балистичната експертиза. 

Така,  съдебният състав прецени, че засега липсват  достатъчно доказателства за тезата, че Влайков е извършил деянието, за което е привлечен като обвиняем.  

Решението не подлежи на обжалване.   

От този момент досъдебното разследване се поема от Окръжна прокуратура – Пловдив. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

С "огнено сърце" украинците в Пловдив почетоха Родината

Десетки п редставители на украинската общност в Пловдив се събраха тази вечер пред катедралния храм „Света Богородица“ , за да отбележат третата година от началото на руската инвазия в Украйна.  За тях и семействата им  24 февруари е трагична датата, тъй като се налага да напуснат домовете и родината си.  Споделят, че руската военна..

публикувано на 24.02.25 в 19:25

Трима леко пострадали на пътя Пещера - Батак

Шофьор и двете му деца са транспортирани за преглед в МБАЛ-Пазарджик след катастрофа на пътя Пещера - Батак. Инцидентът е станал следобед, като вероятно шофьорът е загубил управление и автомобилът се врязал в мантинелата.  По първоначални данни, тримата пострадали са без сериозни травми , информират от МВР в Пазарджик. Мъжът и двете му деца,..

публикувано на 24.02.25 в 17:33

Пловдивската полиция иззе при спецакция дрога и флакони с райски газ

Специализираната полицейска операция срещу разпространението на наркотичи е проведена в периода 20 – 23 февруари от служители на отдел „Криминална полиция“ и тринадесетте полицейски управления на ОДМВР – Пловдив.  В хода й са проверени 159 търговски обекти и питейни заведения и районите на 120 учебни заведения. Проверени са и 93 места, посещавани от..

публикувано на 24.02.25 в 16:53

Почистват канал „Паша арк“ в Пазарджик

Тази седмица започва цялостно почистване на канал „Паша арк“ в Пазарджик, който е замърсен с битови отпадъци и има прораснали храсти и дървета. Решението е взето на среща на областния управител на Пазарджик Валентина Кайтазова с управителя на „Напоителни системи” ЕАД – клон „Тополница” и представители на община Пазарджик.  Срещата е организирана..

публикувано на 24.02.25 в 15:46

ДСБ внася в НС декларация срещу агресията на "Възраждане"

ДСБ внасят утре в Народното събрание проект на решение, с което парламентът да осъди поредицата от агресивни действия от страна на партия “Възраждане” срещу българската институционална система. Атаките кулминираха във вандалската проява срещу представителството на Европейската комисия в събота, на 22 февруари. От ДСБ и от коалиция ПП-ДБ осъждаме..

публикувано на 24.02.25 в 14:36