Цените на имотите или броят на сделките растат в Пловдив? Отговор на този въпрос даде за Радио Пловдив Чавдар Марев, собственик на една от големите агенции за недвижими имоти в града.
Според него, верният отговор е -И двете.
Растат и цените и броят на сделките. Пазарът е свръхдинамичен. Забелязваме бум на търсенето, има пик в сравнение с предишните години. От 20 години сме на пазара и винаги юли и август има затишие на пазара на имоти, а тази година летните месеци са много активни, с много сделки, обясни брокерът.
Той допълни, че като цяло бума е с жилищни имоти.
Пазарът е полудял. Три са причините. Първото е банковата дейност- ниските лихви стимулират получаването на кредити и нестимулипрат хората да си държат парите в банките. Точно за това вложенията в недвижими имоти е алтернатива на депозитите и хората инвестират в имоти. На нашите клинети ние обещаваме пачелба само от рента 7%- 8%. Като вземем предвид, че до една година цените на имотите ще се вдигат, това означава 10-12% рентабилност на вложенията, а това никоя банка не може да года даде, коментира Чавдар Марев
По думите му от началото на годината се наблюдава поне 10 % увеличение на жилищните площи.. Основното търсене е на жилища около 60-65 квадрата, с добра локация - център, широк център. Интересът е голям за имоти около ВМИ. В района цените са около 700-750 евро на квадрат.
Определено две трети от пловдивчани търсят ново строителство. Учудващо е обаче, че продажбата на панелни апартаменти също е на добри цени - 600-650 евро на квадрат.
Развитието на Тракия икономическа зона повишава търсенето и цените на имотите около Пловдив.
Като цяло нарастването на цените на недвижимите имоти е световна тенденция и България не може да бъде в страни от този процес. Цените обаче у нас са по-ниски от европейските. Това е така, защото продажбите у нас тръгват от ниска база, обясни експертът.
Цените ще вървят нагоре и ще се изравняваме с европейските цени, допълни Марев.
От големите сделки впечатление прави продажбата на терена на бившата бирена фарбрика. Подобни сделки ще окажат влияние на пазара на имотите в района.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..