Полицейски синдикати и ръководството на МВР и днес спориха за размера на заплатите във ведомството. Синдикатите предлагат минималната заплата в МВР да бъде обвързана с минималната или средната за страната.
Част от синдикатите искат увеличение на заплатите със задна дата - от 1 февруари. От МВР обясниха, че това не може да стане по сега действащия закон. При исканите 15 процента ще са нужни над 11 млн. лева. Така за една година трябва да се намерят близо 140 млн. лева.
От синдикат "Огнеборец" искат нов закон за МВР и изцяло нов закон за пожарната. Само в България и Литва в ЕС нямат отделен закон за пожарната, а дейностите по спасяване на населението изискват сериозна координация между много институции и местните власти, които не са разписани в момента.
Венцислав Станков, лидер на синдиката, настоя да се направи анализ на структурите, защото администрацията е много раздута от последните години. Ако те се оптимизират ще се освободят места за оперативните служители- полицаи, пожарникари и спасители. Службата е системно недофинансирана, не може да поддържа новата техника, защитните средства на служителите са дефицит, хората не са защитени по отношение на условията на труд, каза още той.
На 14 септември пожарникарите няма да протестират заедно с колегите си от останалите служби. Синдикатът смята, че трябва да се уважава и празникът.
Според Станков ефект би имало само от големи, масови, а не локални и спорадични акции. Синдикатите ще вземат решение за това кога да бъдат те в началото на октомври. Ще настояват и за среща с политическото ръководство на министерството, както и с премиера Бойко Борисов
В „Добро утро, ден!“ тази седмица ни гостува Лана Петкова, учител по йога, соционалитик, иконописец и може би една от най-известните украинки в Пловдив. Родена е в Харков, но преди 30 години любовта я води в града под тепета, където намира и своята реализация. Създава собствена програма, която кръщава Ланетика. Според Лана йога дава сила и..
Родители и ресурсни учители на деца с нарушено зрение настояват държавата да поеме ангажимент за адаптирането на брайлова азбука учебните помагала, които се използват в училище. Това е един от изводите от проведената в Пловдив кръгла маса, посветена на приобщаването на деца с увредено зрение в системата на средното образование, организирана..
До следващата седмица трябва да се направят оценките за това кои клиенти ще бъдат компенсирани с предвидените от държавата средства за липсата на ток в периода от 21 до 31 декември миналата година, каза Петър Костадинов от пресекипа на ЕВН. Той припомни, че тук става дума за извънредните компенсации от общо около 2,2 милиона лева за цялата..
С разноцветни вдигнати ръце, балони и флашмоб бе отбелязан Международния ден на хората с редки болести в Пловдив. В инициативата, която тази година се проведе в двора на Професионална гимназия по хранителни технологии и техника - град Пловдив /ПГХТТ/, се включи и заместник-кметът по спорт и младежки дейности Николай Бухалов. „Днес е денят, в който..
Заради много студеното февруарско време тази година в Пловдив продажбата на мартеници е слаба. Това споделят продавачи на бяло-червените символи на Главната улица, като допълват, че този сезон и цените са по-високи. Въпреки студа десетки хора са разпънали сергии с мартеници из целия град, но най-вече в центъра на Пловдив. По думите им хората..