Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Православна църква празнува Въздвижение на Светия кръст Господен

Oт Кръстовден започва есента

Денят и нощта се кръстосват

| обновено на 14.09.17 в 10:24

На 14 септември Православна църква празнува Въздвижение на Светия кръст Господен. Народът нарича празника Кръстовден.Това е един от четирите дни в годината, в който се извършва поклонение пред кръста, на който е разпънат Иисус Христос. По древен обичай на този ден се прави водосвет и свещениците ръсят с кръст по домовете за благословение.

Празникът се свързва с чудодейното явяване на Светия кръст пред император Константин Велики, който през 312 година се отправил с войските си към Рим, за да избави жителите му от тиранията на Максентий. Той помолил Бог за подкрепа, тъй като войниците му били много по-малко от тези в противниковата войска. Когато слънцето започнало да залязва, той съзрял на небето сияен кръст, под който пишело: "С това ще победиш", а вечерта в съня му се явил самият Божи син. Той му наредил да направи знаме, приличащо на кръста и да издълбае кръстове върху щитовете и шлемовете на своите войници. Така Константин Велики влязъл тържествено в Рим, разгромявайки войските на тиранина със силата на кръста.

През 326 година майката на Константин Велики, Света Елена, тръгнала към Палестина, за да търси затрупания преди близо два века гроб Господен от яростните гонители на християните. Не след дълго тя открила пещерата на гроба и три кръста, но кой от всички бил Христовият, се разбрало едва след като наскоро починал човек възкръснал чрез докосване с един от тях. Елена изпратила малка животворяща частица от него на сина си в Константинопол, а кръстът Господен бил положен в главната Йерусалимска църква.

Над пещерата на гроба построяват храм, който тържествено е осветен на 14 септември 335 година. Той съществува и до днес, а на този ден пред него се стичат хиляди поклонници, за да зърнат Христовия кръст. Епископът го "въздвижва" /повдига/ над главите им, откъдето празникът получава и своето име.

В народните поверия се казва, че всички молитви ще бъдат чути на този ден. Смята се, че в нощта срещу Кръстовден Господ слиза на земята и изпълнява всяко откровено желание. Това вярване има най‐голяма сила в местността Кръстова гора, където легендите разказват, че е заровена частица от Христовия кръст.

На Кръстовден се спазва и строг пост – не трябва да се яде нищо червено като червен пипер, домати, репички, червени ябълки и други. На трапезата освен обредния хляб задължително трябва да присъства печена тиква и грозде.

От Кръстовден започва гроздоберът, затова празникът е наречен още гроздоберник. Първото откъснато грозде трябва да се занесе в църквата, за да се освети. Започва и сеитбата на зимните житни култури, а семето за посев се “осветява”.

Според народния календар от Кръстовден започва есента. Казва се, че на 14 септември денят и нощта се кръстосват, а температурите започват да се понижават.

На Кръстовден професионалния си празник отбелязват българските огнеборци. На 14 септември 1905 година се е състоял първият пожарникарски събор, който поставя началото на организираното пожарно дело у нас.

На този ден празнуват и чикакчиите – лечителите, които наместват изкълчени, навехнати или счупени крайници.

Имен ден празнуват всички с имената Кръстьо, Кръстил, Кръстина, Кръстила, Кръстена, Кръстилена, Кръстан, Кръстана, Кънчо, Къна и Ставри. 

Йероманах Серафим от църквата "Покров Богородичен", заяви за Радио Пловдив: "Кръстова гора за вярващите е божествен подарък, а за колебаещите се е космически дар. Тук човек пречиства съвестта и душата си."

Интевюто на Нели Бистрашка с йеромонах Серафим е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Вещи лица изнесоха данни за убийството на Ангел от Пазарджик

Ангел Здравков е починал за не повече от 10 минути от кръвозагуба след пробождане с нож. Това сочат заключенията на вещите лица, изготвили медицинските експертизи след аутопсията на 21-годишния младеж. Той бе убит на 29 септември 2023 година в Пазарджик от 18-годишния Никола Райчев заради момиче.  Днес съдът изслуша част от вещите лица, изготвили..

публикувано на 12.02.25 в 13:37

Разбиха поредна оранжерия за марихуана в Пазарджишко

Добре оборудвана, високотехнологична оранжерия за отглеждане на марихуана бе разкрита при спецакция на пазарджишки криминалисти под наблюдението на Пазарджишката районна прокуратура. Тя е открита в избеното помещение на къща в покрайнините на село Добровница. Вътре са установени 305 растения канабис с общо тегло близо 120 килограма.  Помещението..

публикувано на 12.02.25 в 13:14

Две години условно и 60 000 лева глоба за бившия кмет на "Северен" Ральо Ралев

2-годишна условна присъда с 4 години изпитателен срок получи бившият кмет на район „Северен“ Ральо Ралев, който бе обвинен за подкуп. Той ще трябва да плати и 60 000 лева глоба, колкото беше размера на поисканата от него и помагачите му сума от строителен предприемач, за да му бъде издадено разрешително за строеж. Парите били искани от..

публикувано на 12.02.25 в 12:27

Съдът отказа по-сурова присъда за смъртта на 13-годишната Габи

Апелативният съд в Пловдив прекрати делото за жалбата срещу условната присъда на шофьорката Веселина Семова, блъснала и убила на място 13-годишната Габриела Атанасова на Брезовско шосе преди две години. Семейството на момичето настояваше за отмяна на двегодишната условна присъда, постановена от окръжните магистрати.  Апелативният съд е преценил, че..

публикувано на 12.02.25 в 12:09

Без вода в "Гагарин" заради спукан водопровод на ул. "Ален мак"

Голяма Вик авария остави без вода живеещите в кв "Гагарин" Заради спукан централен водопровод на улица "Ален мак"  "на сухо" тази сутрин останаха живеещите и по улиците "Огражден", и "Достоевски".  Аварийни екипи на водното дружество работят за отстраняване на аварията.  По тяхно уверение проблемът е съществен заради остарялата..

публикувано на 12.02.25 в 11:02