Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Православна църква празнува Въздвижение на Светия кръст Господен

Oт Кръстовден започва есента

Денят и нощта се кръстосват

| обновено на 14.09.17 в 10:24

На 14 септември Православна църква празнува Въздвижение на Светия кръст Господен. Народът нарича празника Кръстовден.Това е един от четирите дни в годината, в който се извършва поклонение пред кръста, на който е разпънат Иисус Христос. По древен обичай на този ден се прави водосвет и свещениците ръсят с кръст по домовете за благословение.

Празникът се свързва с чудодейното явяване на Светия кръст пред император Константин Велики, който през 312 година се отправил с войските си към Рим, за да избави жителите му от тиранията на Максентий. Той помолил Бог за подкрепа, тъй като войниците му били много по-малко от тези в противниковата войска. Когато слънцето започнало да залязва, той съзрял на небето сияен кръст, под който пишело: "С това ще победиш", а вечерта в съня му се явил самият Божи син. Той му наредил да направи знаме, приличащо на кръста и да издълбае кръстове върху щитовете и шлемовете на своите войници. Така Константин Велики влязъл тържествено в Рим, разгромявайки войските на тиранина със силата на кръста.

През 326 година майката на Константин Велики, Света Елена, тръгнала към Палестина, за да търси затрупания преди близо два века гроб Господен от яростните гонители на християните. Не след дълго тя открила пещерата на гроба и три кръста, но кой от всички бил Христовият, се разбрало едва след като наскоро починал човек възкръснал чрез докосване с един от тях. Елена изпратила малка животворяща частица от него на сина си в Константинопол, а кръстът Господен бил положен в главната Йерусалимска църква.

Над пещерата на гроба построяват храм, който тържествено е осветен на 14 септември 335 година. Той съществува и до днес, а на този ден пред него се стичат хиляди поклонници, за да зърнат Христовия кръст. Епископът го "въздвижва" /повдига/ над главите им, откъдето празникът получава и своето име.

В народните поверия се казва, че всички молитви ще бъдат чути на този ден. Смята се, че в нощта срещу Кръстовден Господ слиза на земята и изпълнява всяко откровено желание. Това вярване има най‐голяма сила в местността Кръстова гора, където легендите разказват, че е заровена частица от Христовия кръст.

На Кръстовден се спазва и строг пост – не трябва да се яде нищо червено като червен пипер, домати, репички, червени ябълки и други. На трапезата освен обредния хляб задължително трябва да присъства печена тиква и грозде.

От Кръстовден започва гроздоберът, затова празникът е наречен още гроздоберник. Първото откъснато грозде трябва да се занесе в църквата, за да се освети. Започва и сеитбата на зимните житни култури, а семето за посев се “осветява”.

Според народния календар от Кръстовден започва есента. Казва се, че на 14 септември денят и нощта се кръстосват, а температурите започват да се понижават.

На Кръстовден професионалния си празник отбелязват българските огнеборци. На 14 септември 1905 година се е състоял първият пожарникарски събор, който поставя началото на организираното пожарно дело у нас.

На този ден празнуват и чикакчиите – лечителите, които наместват изкълчени, навехнати или счупени крайници.

Имен ден празнуват всички с имената Кръстьо, Кръстил, Кръстина, Кръстила, Кръстена, Кръстилена, Кръстан, Кръстана, Кънчо, Къна и Ставри. 

Йероманах Серафим от църквата "Покров Богородичен", заяви за Радио Пловдив: "Кръстова гора за вярващите е божествен подарък, а за колебаещите се е космически дар. Тук човек пречиства съвестта и душата си."

Интевюто на Нели Бистрашка с йеромонах Серафим е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

С 400 000 лева почистват Кольово дере в Стрелча

През месец април се очаква да започне почистването и укрепването на участък от 400 метра от дере, което се зауства в коритото на река Луда Яна в Стрелча.  Дейностите се финансират с 400 000 лв., отпуснати от Министерския съвет в последните дни на миналата година.  Зам.-кметът на Стрелча  Васил Кацаров  обяви пред Радио Пловдив, че н а..

обновено на 09.01.25 в 14:55

Въздухът в Пловдив е замърсен с ФПЧ два пъти над нормата

Регионалната инспекция по околната среда и водите Пловдив информира, че качеството на въздуха от началото на годината е влошено. Данните от непрекъснатия мониторинг от двете автоматични измервателни станции - „Каменица“ и в „Тракия“ - показват к онцентрациите на фини прахови частици над пределната норма от  50 микрограма/куб. м. в шест от осемте..

обновено на 09.01.25 в 14:54

Задържаха три мулета за ало измами, сред тях е беглецът от ареста в Стамболийски

Съучастници в три телефонни измами са арестувани след разследване на криминалисти от пловдивската полицейска дирекция. Задържани са двама мъже и непълнолетно момче, които са били посредници в измами за общо  24 500 лева от възрастни хора в Карлово и Стамболийски. Разследването на полицаите от подбалканския град започнало в събота, когато постъпил..

обновено на 09.01.25 в 14:54
Надя Танева - ръководител на Агенцията за социално подпомагане Пловдив

Уволниха шефа на "Социално подпомагане" Надя Танева, тя ще обжалва

Директорът на пловдивското „Социално подпомагане“ Надя Танева е уволнена преди два дни. Тя уточни, че е извикана в държавната агенция в София, където е предала телефоните си и е писала  обяснения случаи от отдел „Закрила на детето“.  Танева е категорична, че липсват мотиви за отстраняването ѝ от поста, а по време на въпросните случаи, за които..

обновено на 09.01.25 в 14:54

Депутати изслушват кмета на Велинград и собствениците на овцете, заразени с чума

На заседание се събира Временната парламентарна комисия за проверка на фактите около огнищата на чума и шарка. То трябваше да се проведе вчера, но се отложи за днес заради удълженото заседание на парламента.  На заседанието ще бъдат изслушани представители на ДАНС и МВР, кметът на Велинград, ветеринарни лекари, представители на  животновъдите, в..

обновено на 09.01.25 в 07:51