Искахме този път да се съсредоточим върху българската класика в различните й форми и благодарение на подкрепата на „Америка за България“, ще имаме възможността да подарим на пловдивчани и гостите на Пловдив този концерт, заяви маестро Максим Ешкенази, който ще дирижира Софийската филхармония на 16 септември на Античния театър от 20 ч.
Четири български произведения – от класиката на българското концертно изкуство - Владигеров, Големинов, Христосков и Стайнов, продължаваме с фолклорния елемент и произведенията на Георги Андреев – композитор, гъдулар, диригент и невероятен човек. Ще изпълним четири от неговите произведения, като трите са световни премиери, а едното – нова обработка на българска на стара българска хубава песен. След това е киноелементът – музика с кадри от любими български филми. Вече направихме генералната репетиция с концерта си в София и сега идваме и в Пловдив, подчерта маестро Ешкенази. .
По думите му, той изпълнява българска ръченица повече в Америка, отколкото в България и се радва за възможността да направи този напълно български концерт.
Във всички сфери на изкуството има много български творци, които творят извън България и творят на български език и затова съм сигурен, че и българската музика ще продължава да се изпълнява по света. Винаги съм щастлив тук, обожавам Пловдив, това е прекрасен град, а публиката тук е най-ентусиазираната, най-истинската, най-шумната, заяви Ешкенази.
Маестро Ешкенази подчерта още, че младите хора обичат класическата музика и припомни, че „Ню Йорк таймс“ е написал, че залите и концертите с класическа музика се посещават само от стари хора още през 1912, когато Густав Малер е дирижирал Ню Йорскската филхармония, нищо ново. Ето, за това работим дейно да има бъдещо музикално поколение, а класическата музика затова е „класическа“, защото всяко поколение си я преоткрива. Оптимист съм за класическата музика и за младите. Те са бъдещето. Всички ще си спомнят завинаги първия учебен ден, както си го спомням аз, защото образованието е основата на всяко цивилизовано общество и колкото повече има от него, толкова по-доре, подчерта още маестро Максим Ешкенази.
Интервюто с диригента Ваксим Ешкенази чуйте от звуковия файл:
Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България. Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия. Призът „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Ето..
Играещият режисьор Ивомир Игнатов- Кени и актрисата Здравка Христозова от театър "Хенд"гостуваха във "Вход свободен", за да разкажат за чисто новия гвоздей в репертоара на театъра. "Шекспир x 5"е новият бризантен авторски спектакъл на театър "Хенд", плод на обединената муза на Кени и Здравка . Резултатът е вихрена и необуздана клоунада, която..
Представяне на „Черната книга“ на Свами Тиртха ще направи известният журналист Георги Тошев, в Дом на културата "Борис Христов", в Пловдив. Събитието е тази вечер от 18 часа. Книгата съдържа 366 медитативни техники за всеки ден. Почитателите могат да вземат лични автографи от автора. Свами Тиртха е любим автор на музикантите Роби Уилямс и..
С научна конференция и изследване „Средиземно море: преплитане на цивилизации, религии, култури“, която ще се проведе на 7 февруари, Драматичния театър в Пловдив започва нов интригуващ проект. Това се два първите два етапа към създаването на мащабен мултижанров спектакъл „Преплетения човек“ в търсенето на общия код на средиземноморския човек през..
Изложбата „Родопската теснолинейка – 80 години история“ се открива днсе в залата за временни изложби на Регионален исторически музей – Пазарджик. Тя е подготвена от музея и Гражданско сдружение „За теснолинейката“, като представя историческа ретроспекция на последната железопътна линия с междурелсие 760 мм в България, която води началото си от 1920..