Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Абсолютна грешка е премахването на задочното обучение в „Право“

| обновено на 19.09.17 в 15:52

Успехите на Юридически факултет на Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“, са в рамките на добрата реализация на завършилите юристи.

Това заяви професор Венцислав Стоянов, декан на Юридическия факултет при откриването на научната конференция „Правото – традиции и перспективи“, която е кулминацията на тържествата посветени на 25 години от създаването на факултета.

За този период във факултета са се дипломирали 3365 юристи. От тях 1200 работят като адвокати, а над 100 са магистрати.

Това е една добра реализация, като се има предвид голямата конкуренция на факултети в страната – те са 9, подчерта професор Стоянов.

Той коментира и новата наредба, с която се премахва задочната форма на обучение за специалността „Право“. Тя беше приета през месец април от служебното правителство на професор Огнян Герджиков, но трябва да влезе в сила от следващата учебна година.

Не се знае какво ще стане дотогава – дали ще остане в сила или ще се промени, обясни професор Стоянов.

СнимкаРекторът на ПУ „Паисий Хилендарски“ професор Запрян Козлуджов е категоричен, че ликвидирането на задочното обучение в специалност „Право“ е абсолютна грешка.

Това е абсолютна грешка, защото там има изключително мотивирани студенти и това са хора, които трудно биха се реализирали в магистратурата. Това са хора, които работят в големи адвокатски кантори, в нотариалните кантори, които искат да имат правоспособност. Това са едни от най-добрите ни работещи студенти. Сега им беше отнета тази възможност. Нещата не са никак ясни. Не е ясно в момента коя наредба действа, подчерта професор Козлуджов.

Той е провел разговор с образователния министър Красимир Вълчев, който го е уверил, че ще се срещне с министъра на правосъдието г-жа Цачева.

Професор Козлуджов коментира и реформата във висшето образование, а също и заплащането за качество.

Най-некачествените формирования във висшето образование са и най-адаптивни. Не съм оптимист дали това ще пресее университетите, направленията и специалностите, коментира професор Запрян Козлуджов.

Според него трудно може да се измери качеството на образование във вузовете, тъй като няма обективни критерии.

Рейтинговата система не е лоша, но тя има куп кривици и не може да бъде абсолютно обективен критерий, който да решава съдбите на университетите. Тя трябва непрекъснато да се развива, смята професор Козлуждов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04

За баланс при план-приема в 8 клас настоява Областната управа

Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..

публикувано на 09.01.25 в 14:28
Проф. д-р Иван Желев Димитров

Старостилната църква не застрашава единството в БПЦ

Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..

публикувано на 09.01.25 в 11:34

Промяна в отчитането на гласовете е положителна стъпка

Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..

публикувано на 09.01.25 в 10:09

Благотворителен концерт събира средства за дете с ДЦП

Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..

публикувано на 09.01.25 в 07:50