Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здравеопазването - социална демагогия

Децата и  хронично болните  не трябва да бъдат освободени от потребителска такса. Общопрактикуващите лекари заявиха това  с аргумент, че и сега държавата  не осигурява децата с пълния размер на вноската за здраве и настояват  редът за децата да бъде както е при пенсионерите – такса от 1 лев, а остатъкът до 2.90, колкото е реалната потребителска такса, да се  поема  от министерството на труда и социалната политика.  Предложенията на националното сдружение на общопрактикуващите лекари за следващия бюджет за здраве  са  заявени пред премиера, министъра на здравеопазването и управителя на НЗОК.  За коментар на идеята и позицията на Сдружението на общопрактикуващите лекари – Пловдив – чуйте разговора с д-р Александър Калайджиев. 

Мнението на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари,  подкрепено съответно от пловдивското му  регионално представителство е, че не трябва да има неравнопоставеност между отделните възрастови групи в система, в която те солидарно участват. Няма логика една част от населението да бъде освободена от такса, а друга – не. Още повече  логиката е такава, че тези, които реално плащат, между 18 и 65 години, те са единствените, които плащат пълен размер на  потребителската такса и заедно с това единствените, които плащат същевременно пари на НЗОК не само за децата до 18 г., но и за възрастните в пенсионна възраст, за които държавата и досега не плаща дължимите суми към Националната каса. Това е пациентски поток, който ползва най.много здравни услуги, а реално е освободен от заплащането им. При пенсионерите от няколко години има частично заплащане на потребителската такса от МТСП, но при децата такова заплащане не е осъществено. Посещенията им са изцяло и за сметка на личния лекар.

Капитационното заплащане е сумата, която всеки лекар  получава месечно за здравноосигурен пациент. Децата не са реално осигурени, но да приемем, че са. Това означава, че всеки един личен лекар  получава месечно за записано при него дете сумата от 1 лв 37 ст. Умножено по 12 месеца – стават за едно дете 16 лв 40 ст., без значение колко пъти годишно лекарят ще прегледа детето, ще получи сумата в края на годината. Ако приемем, че всяко дете посещава личния си лекар от 4 до 5 пъти средно годишно,  лекарят ще получи само с един преглед реално тази сума. Представете си какво ще получи обаче, ако детето идва и по-често и особено, когато  в детската градина боледува. В същото време говорим за стандарти на услугата, за качество, за изисквания към лекарите и към кабинетите и това няма как да се получи  реално при такова ниско капитационно покриване.

Трябва да има някакво покритие на ползването на здравни услуги. При положение обаче, че до ден днешен в България един човек плаща средно месечно данък към Здравната каса по-малък, отколкото към интернет или за каквато и да е друга услуга, няма как да искаме здравеопазването да е такова, каквото е в другите европейски страни.  Няма държава по света, която да не плаща на Здравната каса, както е у нас. Защото парите, с които касата разполага, са само и единствено въз основа на 1 милион работещи в България. Единствено в България бюджетът за доболничната помощ е  6%. Има страни, където този процент достига 12, каквато цел сме си поставили и ние, но вече 17 години не се случва, подчерта д-р   Александър Калайджиев.

Ако закарам колата си на „профилактичен“ преглед, трябва да заплатя от 40 до 50 лв. А лекарят, който ще ме прегледа профилактично, ще получи 12 лв За какво здравеопазване изобщо говорим тогава, това е социална демагогия и то на гърба на личните лекари. За 17 години обаче все още голамя част от хората не разбраха, че личния лекар, който те виждат в един кабинет, е реално  отделно лечебно заведение и не е на заплата. Той трябва в рамките на капитационното плащане – от 12 до 15 лв. годишно за човек, да заплати собствените си осигуровки, на сестрата заплатата, издръжката за консумативи, ток, вода, глобите, които ще получи от Касата за неизпълнение на определени дейности и  т.н., побои, да не влизаме в тази статистика, да не се учудваме, защо лекарите стремглаво напускат страната. Всички над 4 посещения на пациент, колкото са предвидени от Касато при личния лекар в годината, се осъществяват единствено и само заради желанието лекаря да прегледат пациента без пари.

Интервюто - от звуковия файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бюджетите за отбрана в ЕС се очаква да се увеличават

Какво означават заявките от втория мандат на Доналд Тръмп за Европа и България, коментираме с  Мария Симеонова , директор на софийския офис на Европейския съвет за външна политика. Тръмп вече предупреди, че е време за баланс в търговските отношения с ЕС.  Симеонова отбеляза, че първите си изказвания Тръмп не споменаваше ЕС, той предпочита да се..

публикувано на 22.01.25 в 15:25

Кметът на Пловдив се срещна с посланика на Украйна

Възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между Пловдив и Украйна в областта на икономиката, културата и бизнеса бяха обсъдени на среща на пловдивския кмет Костадин Димитров и посланикът на Украйна Н. Пр. Олеся Илашчук. По време на срещата Нейно Превъзходителство изрази искрената благодарност на украинския народ към България за..

публикувано на 22.01.25 в 11:00
Проф. Марин Русев

Светът понякога се променя за една нощ и трябва да сме готови

Ако за Америка започва "златния век" с втория мандат на президента Доналд Тръмп, то какво да очаква Европа и в частност България. Как голямата политика може да повлияе на сложния вътрешнополитически пъзел у нас?  Според геополитическия анализатор проф. Марин Русев. в сегашната ситуация има  два основни вътрешни елемента – единият засяга САЩ,..

публикувано на 22.01.25 в 10:41

В края на годината се подновява работата по Голямоконарско шосе

Община „Марица“ вече е приключила отчуждителните процедури по частни имоти като част от реконструкцията на Голямоконарско шосе, съобщи кметът на община „Марица“ Димитър Иванов . " Остава само решение на проблема с „Напоителни системи“. Има 3 ключови напоителни канала, които трябва да бъдат придобити от община „Мариц а“, за да приключи изцяло..

публикувано на 22.01.25 в 10:19

Над 1/3 от вирусноболните в Пловдив са с грип

Видимо е покачването на броя на заболелите от вирусни инфекции пред кабинетите на семейните лекари в Пловдив. Тестовете на над една трета от тях  показват, че са болни от грип, съобщи д-р Георги Цигаровски, председател на Регионалната колегия на Българския лекарски съюз в Пловдив и семеен лекар. От утре със заповед на РЗИ и здравното..

публикувано на 21.01.25 в 17:08