Премиера на етно-симфоничната приказка „Тримата братя и златната ябълка” заглавие от поредицата „Приказките на Госпожа Опера“ ще се състои в Градския дом на културата. Музикалният проект представя картини за малки и големи, в които се разказва за красотата и мъдростта на българския приказен фолклор.
В проекта „Етно-симфонични приказки” участват утвърдени имена от българската фолклорна и етно сцена: Създател на концепцията и музиката в проекта е Костадин Генчев. Композитор и аранжор, оркестрант – солист кавал в Оркестъра за народна музика на БНР повече от 20 години, той има над 800 аранжимента на народни песни и над 50 инструментални пиеси за БНР. Творческата му биография извън Националното радио е свързана с многобройни музикални, театрални и танцови проекти и събития. К. Генчев е носител на наградата „АСКЕЕР” 2005 с група БУЛГАРА за музиката към театралната постановка „Дивите” на актьора и режисьор Георги Къркеланов, носител e и на II награда от Националния конкурс за написване на симфонично произведение в неравноделен размер „7/8” 2016.
Диригентската палка е поверена на Димитър Христов. Композитор, инструменталист, хоров и оркестров диригент, Димитър Христов завършва СМУ “Филип Кутев” в Котел с тамбура, след това АМТИИ Пловдив с тамбура и дирижиране (хорово, оркестрово, народни състави) и композиция. Кариерата му като диригент е свързана с фолклорните ансамбли “Тракия” (Пловдив) и “Пирин” (Благоевград), а от 2011 година насам е начело на Оркестъра за народна музика на БНР. Пише вокално-инструментална, танцова, театрална и филмова музика. Носител е на престижната награда „Кристална лира” на Съюза на музикалните и танцови дейци за 2016 в категория „Музикален фолклор” за цикъла концерти със солисти инструменталисти и певци от Балканските страни през сезон 2015/2016 „Ритъмът на Балканите“. Димитър Христов има широки интереси и в етно музиката. Той е един от основателите на етно групата “БУЛГАРА” и проекта „Дива река”.
Специфичните вокали в етно приказката са поверени на солистките от „Мистерията на българските гласове” Гергана Димитрова и Евелина Христова.
Гергана Димитрова започва да свири на гъдулка на 9 години. Учи в Музикалното училище „Панайот Пипков” в Плевен – специалност народно пеене. Завършва Софийският университет „Св.Климент Охридски” със специалност вокална педагогика. От 1994 насам е солистка в световно известния женски народен хор „Мистерията на българските гласове” с диригент проф. Дора Христова. Нов етап в кариерата на Гергана Димитрова започва с основаването заедно с диригента Милен Иванов на „ЕВА квартет” през 1996. До момента формацията има издадени три самостоятелни албума и стотици концерти в Европа и Азия. През 2009 певицата се впуска в нов етно проект и поставя началото на музикалното пътуване БЕЛОНОГА заедно със звукоинженера, композитор и аранжор Алекс Нушев. Мелодичната палитра на проекта смесва багри, тембри и емоции в изразителния глас на Гергана Димитрова, добре позната на публиката и с участия в проектите „Дива река”, „PENDARA Ethno project”, група „Булгара”, Balkan Scientist и много други.
Евелина Христова учи народно пеене в СМУ „Ф.Кутев” в Котел. Продължава образованието си в ЮЗУ „Н.Рилски” – Благоевград със специалност „Музикална педагогика”. От 1996 е в състава на световно известния хор „Мистерия на българските гласове”с диригент проф. Дора Христова. През същата година се присъединява към „ЕВА квартет” с диригент Милен Иванов. Певицата осъществява многобройни записи и концерти като солист в проекти с различни музикални формации: „Антоан Симони трио” (Франция), „Дива река”, „Булгара”, Оркестър за народна музика на БНР и др. Един от най-интересните проекти е участието й в спектакъла на балет „Арабеск” „Пандора” по музика на Пол Ван Брюхе и Петър Дундаков на сцената на НМТ „Стефан Македонски” в партньорство с оперните певици Цветана Бандаловска и Даниела Димитрова и камерния ансамбъл „Софийски солисти” под диригентството на проф. Пламен Джуров.
Изисканата и ефектна режисура е дело на Росица Костова, която създаде едни от най-любимите спектакли на децата в Пловдив – „Вълшебната флейта“, „Мечо Пух“ и „Четирите годишни времена“.
Проектът „Етно-симфонични приказки” си поставя за цел да увлече децата и родителите им в магията на българския приказен фолклор в подходящата за 21 век форма. Затова графичният дизайн на древните народни приказки в нова премяна е в ръцете на художника - илюстратор, аниматор, анимационен режисьор и разказвач на модерни приказки за деца Мая Бочева - Уики. Тя има дългогодишен опит в създаването на мултимедийни проекти, кратки анимации и рекламни клипове, игри за PC и мобилни приложения, работи по различни учебни помагала и пособия за деца.
Интервюто на Галя Митева с диригента Димитър Христов е в звуковия файл.Продължават празничните събития, организирани от община Пловдив в почивните дни. Днес, 28 декември, на откритата сцена на площад „Стефан Стамболов“ в 18:00 ч. започва концертът на Disco Fever Live Band - формация, съставена от изявени и обичани пловдивски музиканти. Това са: Светлина Христова – вокали, Александра Иванова – вокали, Цветан Карабов..
Когато вкупом констатираме, че залежите от смисъл изчезват, че липсва конкуренция на духа и както казва един умен мъж - тъга с антибиотик не можеш да излекуваш... На 28 декември "Срещи"- те поглеждат към годината 2025- та! Поглеждат с геополитика Тома Томов, финансиста Светозар Гледачев и философа проф. Георги Каприев. А "Срещите" ви..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 21. 12. 202г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Джон Милтън. Възвърнатият рай. 130 стр., тв.к. ок.5А, Лист, 2024. Алфред Тенисън. Инок Ардан. 94 стр., тв. к. ок. 5А, Лист, 2024. Луиджи Пирандело. Самотният човек. Новели. 214 стр., 3А, Фама 1, 2024...
Продължавам да се питам какъв трябва да си, за да се довериш на белия лист и да му споделиш товара на душата си? Отговор ни дават дневниците на спорния и безспорен Николай Хайтов. 105 години от рождението му. С Емилия Каменова, носителка на наградата "Николай Хайтов", надзъртаме в дневниците на писателя, за да прочетем и другата..
Големите победители на 28-ото издание на Фестивала за българското документално и анимационно кино „Златен ритон“, който се състоя в Пловдив, са анимационният филм "Бяло рамо за черен мъж" на режисьора Анри Кулев и документалният филм "Желанието на Гери" на Тонислав Христов. На церемония в "Лъки Дом на киното" бяха отличени победителите в..