Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Клиентелизмът владее политиката

За ГЕРБ ситуацията е неприятна, защото инцидентът в Хасково изглежда като повторение на подобен в Добрич и ако се окаже вярна аналогията, това ще бъде репутационна щета за ГЕРБ. Ако ГЕРБ не успеят да излязат с дстойнство от скандала, ще оставят силни съмнения, че става въпрос за правило в местната политика на ГЕРБ, заяви  политическият анализатор доц. Даниел Смилов. 

По думите му се създава впечатление, че клиентелизмът на местно ниво в политиката е много висок, а на национално – като че ли ГЕРБ имат голяма трудност да убедят хората, че сериозно се борят с корупцията. Опитите за създаване на нов антикорупционен закон, на нова агенция, която на практика обединява няколко съществуващи, са по-скоро жестикулации, които до известна степен трябва да убедят Брюксел и националния еелекторат, че се прави нещо за борба с корупцията. Реални действия обаче не се наблюдават. Скандалът рефлектира и на местно ниво, и на национално. Въпреки тези скандали обаче, като че ли ГЕРБ са в комфортна ситуация, защото реална опозиция от страна на БСП в политиката отсъства. По ключово важни въпроси БСП са по-скоро риторически опоненти, отколкото да предложат реална алтернатива. Дори ако погледнем различията между тях по антикорупционния въпрос, борбата е по-скоро кой да назначава шефа на новата агенция – президентът или Парламентът. Но по ключовите въпроси  свързани с  КТБ, реформата в Прокуратурата и т.н. посочват, че и ГЕРБ и БСП са от една страна в българската политика, което не е добър знак.

По отношение на реформата в съдебната власт има различни гледища – Лозан Панов вижда в безконтролността на Прокуратурата голям проблем, другото е на самия Цацаров и когато има такова разделение в обществото, всички избрани в новия ВСС са от едната страна на барикадата. Всички те подкрепят гледната точка на г-н Цацаров и отхвърлят тази, на г-н Панов.Това показва, че зад фасадата на шумни конфронтации има сериозно съгласие и консенсус между политическите партии, което според мен е проблем.

Удобна тема и за двете партии е темата Русия. Те демонстрират, че уж между тях има различие, но фактически различия няма,  това е повод да изпъкнат експресивните говорители на двете партии с речите си, но разминаване между тях почти няма.

Марешки е представител на политическите партии – плод на политическо инженерство и на опит да разцепят единството на управляващите. Те или трябва да подкрепят управлението или да разцепят опозицията. Досега Марешки изпълнява успешно тази функция – ако не създава подкрепа, задачата му е да разединява опозицията и тази задача той я извършва успешно. Възможно е да има опит за прекупуване на част от депутатите му  /това вече сме го виждали в българската политика/, подобно нещо може да се случи и с Партия „Воля“, както бе и с „България без цензура“ и  с “Атака“ в предишните парламенти.

Избирането на Антон Тодоров за председател на Комисията по досиетата не бих се изненадал да доведе до затваряне на тази комисия. Тя е важна, изпълнява важни функции и отношението към нея трябва да бъде отговорно, но мисля че с номинацията на Антон Тодоров ГЕРБ се опитва да си  реши чисто партиен проблем. Г-н Тодоров е доста експресивен говорител в Парламента и вероятно създава напрежение, затова се  опитват да го прехвърлят в нова позиция. Щетите, които могат обаче да бъдат насени с тази номинация, също трябва да бъдат взети под внимание.

Основните теми на новия политически сезон ще се въртят  около антикорупционните закони. И двете версии обаче – на ГЕРБ и на БСП  са по-скоро версии, които се опитват да замажат големите проблеми,  да предложат псевдорешения, вместо да ги решат.

Тематиката  за съдебната реформа ще бъде също една от водещите. Не мисля, че нещо ще се случи там обаче, защото тя фактически вече е приключила с победата на лагера на г-н Цацаров.  Добрите новини за Правителството са, че еврозоната и икономиката вървят напред. Много големи икономически реформи не очаквам, независимо че в добра икономическа среда е време за такива реформи.

Другото е очакваното ни председателство на Съвета на ЕС, нещата вече са в някаква рутина, по-скоро логистична, но периодът е важен и то не само заради изборите в Германия, а и във връзка с предложенията на Макрон. България наистина ще бъде  председател в интересни времена и трябва да сме готови за това председателство в смисъл на това, да разбираме добре какви са предложенията, които идват от различните страни за промените в ЕС. Мисля, че в областта на добрата логистика и гостоприемство ще се справим, но оттам нататък – какво ще постигнем, вече е по-спорно, заяви  още доц. Даниел Смилов.

 Чуйте звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Честваме Петровден!

Днес православната църква чества едновременно паметта на апостолите Петър и Павел, наречени първовърховни и вселенски учители.  Те с усърдие разпространяват Христовото учение и претърпяват страдания, гонения и мъченическа смърт заради вярата. Оставят послания, в които се разясняват християнските ценности и правилата на църковния живот.  Петър се..

публикувано на 29.06.24 в 08:56
Вилис Цуров

Отказът на президента да участва в срещата на НАТО е лош сигнал

Отказът на президента Румен Радев да участва в срещата на върха на НАТО във Вашингтон не е изненада, като се има пред вид позицията му против помощта на Украйна, каза в интервю за предаването "Точно днес" Вилис Цуров - председател на УС на Съюза на офицерите от запаса "Атлантик". Независимо от това, сигналът, който изпраща страната ни към партньорите..

публикувано на 28.06.24 в 10:24

Аптеките са на кръстопът между грижата и търговията

Собственици на аптеки,  професори от академичните среди и анализатори сядат на една маса, за да обсъдят проблемите в аптечния бранш.  Форумът е тази събота в Пловдив и  поставя темата: „Българската аптека е на кръстопът между фармацевтичната грижа и търговията“.  Форумът се организира от Инициативен комитет на магистър-фармацевти,..

публикувано на 28.06.24 в 10:08

Форум "Азбука.Език. Идентичност" в Пловдив

В зала „Съединение“ на Регионалния исторически музей в Пловдив ще се проведе втората сесия на Международния форум за кирилицата „Азбука. Език. Идентичност“. Форумът е по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира с подкрепата на Министерство на образованието и науката. Той е продължение на проведения през 2022 г. Международен..

обновено на 28.06.24 в 08:51

Медицината е най-желана специалност в МУ-Пловдив

Ръст на кандидат-студентите за Медицински университет – Пловдив – това показват данните от подадените документи за участие в кампанията за прием. 1950 е общият брой на кандидатите, като миналата година те са били 1740, посочи зам.-ректорът по учебна дейност проф. д-р Веселина Горанова. Превес отново имат жените – 1480, а мъжете са 470...

обновено на 27.06.24 в 16:34