Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Въпросът е не кой ще оглави Комисията за ДС, а ще я има ли

| обновено на 02.10.17 в 15:43

ПГ на ГЕРБ отложи процедурата за избор на членове на Комисията по досиетата и стартира обществен дебат по темата. Номинираният за неин председател депутат от управляващата партия Антон Тодоров сам обяви, че се отказва. 

Според бившия председател на Комисията Методи Андреев едни и същи са противниците на отварянето на досиетата и те са свързани с бившата БКП – БСП. Проблемът в момента е, че ни управлява коалиция с неясен профил, чиято цел е консумиране на власт. В предишния парламент т. Нар. Група за натиск предложихме генерална промяна, която превърна комисията в авторитетен и мощен орган, припомни Андреев пред Радио Пловдив.

Според него в ГЕРБ има много десни хора, но има и други като премиера Бойко Борисов, които не чувстват неудобство да назначават агенти на важни места. Оттук идва проблемът. От БСП усещат това колебание на ГЕРБ и атакуват. Коалиционните партньори на ГЕРБ Волен Сидеров и Красимир Каракачанов също са против Комисията по досиетата, припомни Андреев. 

Той смята, че въпреки решението на Конституционния съд, че не може да има лустрация при заемане на постове, партиите могат да да провеждат лустрационни решения. Кой накара премиера да номинира  за депутат Георги Марков, който е служил на ДС, например. 

Закон за лустрация не е необходим, въпрос на 7 години възпитание и политическа хигиена е тези хора да не участват в управлението, е позицията на Андреев. Виновни са тези, които провеждат тази политика, техните псевдодемократични решения, коментира бившият председател на Комисията по досиетата. По думите му, Бойко Борисов е фалшив герой. 

Предложението на БСП за създаването на Институт за националната памет е абсолютен фалш, каза още той и добави, че БСП не прави нищо друго, освен старата си политика. Да, рано или късно Комисията ще прерасне в такъв Институт, но Комисията има още много информация, която трябва да оповести. 

Въпросът на този парламент, обаче, не е кой ще оглави Комисията, а дали ще има такава Комисия. ГЕРБ са усетили, че ако се стигне до гласуване в пленарната зала, Комисията може да бъде закрита и затова дават крачка назад, но те си избраха тези коалиционни партньори, подчерта Андреев. Той попита ГЕРБ какво са граждани за европейско развитие или граждани за евразийско развитие. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54