Беше ясно, че правителството на Испания ще направи всичко, за да възпрепятства референдума в Каталуния. Въпросът беше докъде ще стигне конфронтацията и докъде ще стигне насилието, защото то беше неизбежно, а дори и очаквано.
Няма паралели между Брекзит и Каталунския референдум. Първият беше законен, а вторият - не. Каталунците, за разлика от англичаните, нямат никакво намерение да излизат от ЕС, дори обратно. ЕС ги предупреди, че тяхното отделяне ще ги остави извън ЕС.
Винаги във всяка национална държава има богати и бедни региони. Подобни процеси се развиват в Северна Италия и в Белгия. Не бих ги оприличавал каталунския референдум с Брекзит и Шотландия, която иска да напусне Обединеното кралство, подчерта Малинов, който е политолог.
Според него няма външна намеса, довела до референдума. Това са процеси, които са зреели много години. Но всички признават, че диалогът между испанското правителство и Каталуния не е бил достатъчно убедителен и продуктивен и се стигнало до тези напрежения, които превръщат референдума в естествения им завършек.
Позицията на Малинов е, че Каталуния е тежко разделена и референдумът го доказва. Той цитира няколко местни социологически проучвания преди допитването, които показват, че противниците на независимостта са повече. Тезата, обаче, че референдумът е незаконен рязко намали активността.
Сега едната страна ще се хвали с 90-те процента подкрепа на независимостта, а другата с 42-та процента активност. А испанското правителство изобщо не говори за референдум, той изобщо не се е случил, коментира евродепутатът и добави, че е много труден отговорът на въпроса възможни ли са бъдещи преговори.
Така или иначе вчерашното насилие е тежък спомен и той ще влияе враждебно срещу правителството. Как се живее заедно след като е проведен референдума. Много хора смятат, че каталунското правителство не е изиграло добре картите си, защото не получава международна подкрепа. САЩ не прие референдума, ЕК също заяви, че допитването е незаконно. В много тежка позиция са тези, които поискаха референдума, подчерта Светослав Малинов.
Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни. "Дъщеря ми..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..
В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение. Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..
Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10 години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве. Оборудван с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..