Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Систематичното унищожаване на науката ще разруши държавата

Частен случай на „гейтовете“ в държавата са българските университети. В момента те са 52, но Еврокомисията ни препоръча да ги намалим до 10.

Защо това е невъзможно – обяснява проф. Лъчезар Аврамов, директор на Института по електроника и член на Съвета на настоятелите на БАН. Той е категоричен, че зад всеки универститет стоят изключително мощни интереси на местно ниво.

Образованието е превърнато в бизнес и е изпразнено от обществения си смисъл. То се децентрализира и по места се разви от енергични хора, които се създадоха университети, университетчета и колежчета - феодални владения, където се раздават на килограм професорски и докторски титли.

Трите области, които гарантират бъдещето на държавата, са образованието, науката и медицината, а те са в най - голямо разложение е заключението на проф. Аврамов. Той направи тежката прогноза, че ако нещата се развиват така, след 10 години ще бъде първият ден на закриване на държавата.

На въпрос уместни и правилни ли са евро препоръките Лъчезар Аврамов отговори, че в областта на науката и образованието европейските норми не са задължителни. Хубаво е да се вслушваме в думите на изпратените да ни съветват експерти, но трябва да сме и критични.

Комисиите им работят с информация, която е подадена от България, а тя не винаги е адекватна и не винаги се разчита адекватно – например институтите на БАН и на Селскостопанската академия се приравняват на университети, а това е неточно.

По този начин се прави един добър анализ, но на грешна начална база.

Според Лъчезар Аврамов решението да се намалят до десет университетите в България е на пръв поглед полезен, но неизпълним съвет. Професорът смята, че не броят на учебните заведения, а броят на учените ще е по - добърият критерий при реформиране на системата.

Научното съсловие в България систематично се унищожава. Стипендията за докторант е под средната работна заплата.

Това не е световен, това е африкански рекорд, коментира професорът. 

Цялото интервю с проф. Лъчезар Аврамов е в прикачения звуков файл. 

 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Анастасия Кирилова

Средните температури през декември ще са около нормите

Очакваме средномесечните температури да са близки до климатичните норми. По отношение на валежите – очакваме те също да са нормални за декември. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Анастасия Кирилова, синоптих в НИМХ, която е изготвила месечната прогноза за декември. Най-ниските очаквани температури са между -10 и -5 градуса, а..

публикувано на 02.12.24 в 10:28

Важно е да ограничим влиянието на ДПС-НН и "Възраждане"

В програма "Точно днес" коментираме и възможните сценарии тази седмица в 51-то НС. Ще успеят ли депутатите да започнат работа по същество и да изберат председател? Темата коментираме със  Свилен Трифонов , депутат от коалиция „Продължаваме промяната-Демократична България“. Трифонов в началото коментира, че всички депутати от ПП-ДБ ще подкрепят..

обновено на 02.12.24 в 10:26

Увеличение на такса смет в Пловдив е незаконосъобразно

На последната за тази година сесия на ОбС-Пловдив ще се гледа предложението на Общината за увеличаване на такса битови отпадъци за 2025 година – с 44% за гражданите и с 45% за бизнеса. Дани Каназирева от Съюз за Пловдив заяви в интервю за Радио Пловдив, че в този му вид предложението на Община Пловдив е не само за драстично увеличение на..

публикувано на 02.12.24 в 10:09

Непоносимост към загубите

Едно откритие на психолозите хвърля светлина върху ред икономически грешни решения. Това е така наречената “непоносимост към загубите”, открита от Даниел Канеман и Амос Тверски някъде преди около половин век. От тогава тази и други техни концепции оформят това, която вече се е превърнало в наука за взимане на решения. Класическият пример е..

публикувано на 02.12.24 в 10:07

100 хиляди лева струва празничната украса на Пловдив

Нова коледна украса има Пловдив тази година. За нея са отделени 100 хиляди лева, това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Иван Стоянов, заместник-кмет на Пловдив часове преди да бъдат запалени светлините на коледната елха пред Общината. „Тази година се стремяхме да има нови елементи в коледната украса на града и..

публикувано на 02.12.24 в 09:55