Правителството обяви, е предвижда 10 процентно увеличение на заплатите в бюджетната сфера за догодина. Въпреки това синдикатите готвят протести, недоволни от дебата за доходите. По темата разговаряме с Любен Томев- директор на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ.
Трябва да бъде ясно, че този протест или тези протести, да ги наречем, са свързани не само с увеличение на заплатите в бюджетната сфера, а най-вече срещу настоятелното искане на работодателите да бъде отменена добавката за трудов стаж и професионален опит, нещо, което при равнището на доходи в България е недопустимо, поне на настоящия етап. Така че основно протестът е насочен срещу това неправомерно искане, според нас, към работодателите и протестът ни е към тях. Същевременно ние съзнаваме, че бюджет 2018 г. има възможности за по-голямо увеличение на работните заплати в бюджетните сектори. Такива увеличения трябва да бъдат от порядъка, средно да кажем около 15 %, но има системи като социално подпомагане, като училищно здравеопазване, които са в трагично състояние – там нещата действително много тревожни и затова настояването е в тези системи да бъде увеличено поне с 25 %, за да може тези хора, които изпълняват важни обществени задължения, в крайна сметка да получат достойно възнаграждение за своя труд.
Радио Пловдив: А учителските заплати бяха повишени?
Л.Томев: Учителските заплати – да, разбира се. Ние сме удовлетворени от този факт, но все пак, макар и да е приоритет образованието, все пак не трябва да бъдат забравяни и останалите бюджетни сфери без адекватно увеличение, защото срещу такива мизерни заплати някой едва ли е заинтересован да работи и то ефективно в полза на обществото.
Радио Пловдив: Обвързахте нивото на доходи в България, включително с нашата външно-политическа позиция. Защо?
Любен Томев: Имаше много ясен знак и посещението на високо равнище и на други еврокомисари, които казаха, че страната ни фактически е изпълнила техническите изисквания по отношение на Шенген, по отношение в известна степен и на влизане в еврозоната, но голямата спънка все още се явява ниското равнище на доходите. И това е естествено, те се страхуват, че сигурността на Шенген по никакъв начин няма да се подобри. Затова според нас тези една – две години трябва да бъдат ударни по отношение на доходите, за да може действително да се стихне до едно по-добро равнище.какво да бъде това равнище? Ние сме го казали в нашата програма – минимум 60 – 70 % от средноевропейското равнище в следващите години по покупателна способност, за да може да се почувства действително, осезателно подобрение в сферата на доходите и жизнения стандарт.
Радио Пловдив: Което е много амбициозно – двойно увеличение на покупателната ни способност. Преди излезе статистика, че е 39 %.
Любен Томев: Около 48% сега в момента.
Радио Пловдив: Е, по-добре звучи, иначе по джоба не всеки го усеща по този начин, уви.
Любен Томев: Още веднъж повтарям, че въпросът е не да протестираме против правителството, да сваляме правителството и т. н., а по-скоро става въпрос да напомним още веднъж, че без адекватно увеличение на доходите това няма да стане като външно политическа ориентация, като вътрешна сигурност. Вижте какъв е проблемът – в момента работодателите нямат нито квалифицирана, нито неквалифицирана работна сила. Вече всичко е като че ли на изчерпване, внасяме работна сила и в крайна сметка не искаме да плащаме за професионален опит и стаж. И като се яви някой работник млад, който търси работа и работодателят казва ние търсим с опит, с трудов стаж. Е, как търсите с опит и трудов стаж като не искате да плащате добавка за трудов стаж?
Радио Пловдив: В какъв процент от частния сектор се плаща въобще тази надбавка?
Любен Томев: Оставено е да се прецени от работодателя след промените в законодателството през 2007 г. Оставено е на работодателите в частния сектор да преценят дали лицето дали е по това професионално направление или е по някакво друго, което не отговаря на изискванията за настоящото работно място, т. е. преценката е в работодателя.
Радио Пловдив: И колко са преценили, че ще плащат като сте правили изследвания?
Любен Томев: Аз не бих могъл да твърдя, че ще кажа нещо точно, но според мене са около 60 – 70 % плащат добавка за прослужено време.
Ние считаме, че в разпределението на произвеждания продукт има резерви, още да бъде отделено повече внимание на труда, т. е., когато се произвежда брутния вътрешен продукт една по-голяма част да отива за компенсация на наемния труд. Това разпределение е възможно и това показват данните на Евростат, че компенсацията на наемния труд у нас е под нивото на средноевропейските равнища като относителен дял от произведения брутен вътрешен продукт. А що касае държавата, очевидно биха могли да се намерят резерви от гледна точка на събираемостта на данъци, социално-осигурителни вноски не се плащат ежегодно от порядъка на 1 – 2 милиарда лева. Всичките тези неща показват, че с общи усилия действително може да се постигне нещо по-добро не само за българския работник, а това ще означава и по-добро за българския бизнес и за държавата като цяло.
Радио Пловдив: Има ли решение на стачните комитети на двата синдиката и в какъв формат?
Любен Томев: За конкретна дата няма решение, но има решение за организирането на протести. Това ще се случи най-вероятно през следващите седмици.
Радио Пловдив: С адрес работодателите или адрес правителството?
Любен Томев: С адрес работодателите и искания към бюджета.
Радио Пловдив: Той тепърва започва да се формира, сега е моментът да искате и да договорите?
Любен Томев: Към бюджета – когато излезе за обществено обсъждане – това е фазата, в която трябва да търсим нашите искания, нашите права. Така че ние сме ги заявили още преди окончателното излизане на бюджета, остава да се уточнят направленията на финансиране и обемите.
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..