От тази учебна година има още една новост за родители и деца.
В звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Живка Танчева и различните гледни точки.
Личните лекари предприемат тази мярка в знак на протест срещу постоянно нарастващия обем документи, които се налага да обработват. Издаването на медицинска бележка не е услуга, която се заплаща от Здравната каса.
Много често родителите на ученици прибягват до нея без основателна причини, казват част от общопрактикуващите лекари. В същото време - всеки от нас родителите знае, че за една учебна година средно от два до пет пъти, децата искаме или не се разболяват.
Д-р Ваня Добрева работи в групова практика и тя още не е определила колко лева ще плащат родителите за бележка.
В Пазарджик от април тази година са въвели такса -2 лева за всеки извинителен документ на децата от 7 до 18 г. Д-р Красимир Кулински, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в града разказа, че не таксуват децата от яслите и детските градини, на които им трябва бележка.
Извинителната медицинска бележка вече ще съдържа идентификационния номер на лекаря, който я издава и кода на заболяването. Целта е да се ограничи издаването на фалшиви медицински бележки и да се намалят отсъствията на учениците от училище.
В Пловдив не открихме много желаещи да плащат, освен един дядо с внуче, който смята че бележката трябва да е лев.
Д-р Аргир Аргиров, заместник -директор на РЗИ Пловдив поясни, че от 15 септември всеки директор е длъжен с писмо да изпрати до тях, ако има дете с повече от 50 отстъствия. Това се прави в изпълнение на решение 373 на МС, с което ще се борим с отсъстващите от клас деца.
Лекарите заявяват, че единственото решение на проблема писане на бележки с такса е да се премине към електронно здравеопазване, което да облекчи работата на медиците. Сега те освен над прегледите залагат усилено и над епистоларния жанр, защото НЗОК упражнява перманентен контрол.
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..
В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава. Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..
Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..