Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Журналисти протестираха пред МС в защита на свободата на словото

| обновено на 11.10.17 в 15:17

Протест в защита на журналистиката ще има пред сградата на Министерския съвет.

Организаторите от Асоциацията на европейските журналисти-България определят заплахите към журналиста Виктор Николаев и последващите реакции на властта като война. Заявяват, че не приемат ултиматуми и предпочитат "празни столове, отколкото празни въпроси“. Организаторите и участниците в протеста носят столове, които бяха подредени пред сградата на Министерския съвет, "за да покажем, че не ни е страх, че столовете ни ще останат празни, а политиците са онези, които трябва да се страхуват от нас".
Основните послания, които отправяме са под формата на въпроси. Защото очевидно част от управляващите се изживяват като хора, които да санкционират един или друг въпрос. Няма лош въпрос. Може да има глупав въпрос, недостатъчно остър въпрос, но не са управляващите тези, които да санкционират или да казват „не, това не може да ме питате“, заяви в интервю за Радио Пловдив Ирина Недева, председател на Асоциацията на европейските журналисти в България.

В навечерието на българското председателство на ЕС, медиите в страната получиха ултиматум. Той им бе изпратен Пресслужбата на Министерски съвет. Ултиматуми се връчват преди обявяване на война. В случая това се прави от най-високата инстанция, представляваща изпълнителната власт. Изпратеното по този начин не може да бъде приемано за лично мнение на Валери Симеонов, а е официална позиция на държавата, която открито застава срещу най-големите медии в страната. Подобен акт е без прецедент в българската история. В нито един период правителството не си е позволявало да дава ултиматуми на медиите в България, се казва в официалната позиция на АЕЖ-България.
Снимка

Смятаме, че е безпрецедентно, защото законодателната власт, в лицето на депутата Антон Тодоров, атакува правото на медията да задава въпроси от името на обществото. А след това и изпълнителната власт /в лицето на Валери Симеонов/ постави ултиматум на четирите големи медии у нас, което е без прецедент, обясни Ирина Недева.

Протестиращите са категорични, че управляващите не са си научили урока. Властта няма право да се бърка в редакционното съдържание, подчерта Ирина Недева.

Новото онлайн проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България показва, че има безогледен външен натиск върху журналистите.

Стига се до парадокс, че в обществените медии сме по-свободни от частните, коментира Ирина Недева.

Проучването ще бъде представено на 17 октомври в столицата.

Цялото интервю с Ирина Недева можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04

За баланс при план-приема в 8 клас настоява Областната управа

Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..

публикувано на 09.01.25 в 14:28
Проф. д-р Иван Желев Димитров

Старостилната църква не застрашава единството в БПЦ

Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..

публикувано на 09.01.25 в 11:34

Промяна в отчитането на гласовете е положителна стъпка

Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..

публикувано на 09.01.25 в 10:09

Благотворителен концерт събира средства за дете с ДЦП

Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..

публикувано на 09.01.25 в 07:50