Веселка Тончева от Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН посвещава повече от десетилетие то своята научна кариера за изследване на българите в Албания. Тя изследва традициите, религията, обредността, музиката на нашите сънародници в Голо Бърдо, Гора, Мала Преспа и Корчанско.
В поредицата „Българите от Голо Бърдо, Албания“ (2009, 2011 и 2016 г.) в много публикации, сценарии за филми тя представя своите проучвания на терен и разказва истории.
С доц. Тончева разговаряме два дни след като Албания призна българското малцинство.
Според учения не може да има ревност между нейните усилия и постигнатото от дипломацията с участието и на евродепутатите ни. Трудът на всички е ценен и най- важното е, че резултатът е постигнат.
Оценявайки своята работа, доц. Тончева сподели, че събраното от нея творчество е богатство както за българската наука, така и ще повече за санародниците ни в Албания, чиито поколения ще имат тази история за себе си.
В интервюто ученият разказа какво са преживели сънародниците ни в различните исторически периоди откакто са албански граждани. Тя приромни връзките им с България, която те наричат "майка", прексването им по времето на Енвер Ходжа, когато е потиснато националното им и религиозно самосъзнание.
Затворени заради географски и политически причини в миналото, днес българите в Албания са по- мобилни, работят в големите градове, пътуват. хората от Голо Бърдо са потомствени строители, днес този поминък определя икономическата им активност и днес.
Някои селища вече са закрити, но в други хората се връщат и ги оживяват. Обредността е запазена, а тя съхранява паметта, акцентира доц Тончева.
В заключение тя оцени признаването на българското малцинство с като възстановяване на близостта- тези хора за България ще бъдат по близки и държавата ще е по- близка за тях.
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..
Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..