Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязват 50-годишнината на "Диви разкази" в НБ "И. Вазов"

50-та годишнина от първото издание на книгата „Диви разкази“ от Николай Хайтов ще бъде отбелязана в Народна библиотека „Иван Вазов“. Сегашното издание на "Диви разкази" е 20-то и е с илюстрации на млади автори от конкурс, проведен от фондация "Памет".

Ще бъде представено  най-новото илюстрирано издание на "Диви разкази", както и „Дневник“ – книга първа от 17-те тома, които издателство "Захари Стоянов" издава.  

В срещата ще участват синът на писателя  и председател на фондация „Памет“ Здравец Хайтов, издателят Иван Гранитски и критикът Марин Кадиев. 

Водещ ще бъде доц. Владимир Янев. Той е автор на книгата "Живият разказвач Николай Хайтов" , която е през призмата на "Диви разкази" и с продължение в последната му книга "Прозрения".

Владимир Янев : Интересно е с  това, че илюстрациите  за "Диви разкази" са в резултат на конкурс, проведен сред млади хора за илюстрации на разказите на Николай Хайтов и най-добрите илюстрации са публикувани в това ново издание. Здравец Хайтов разчита на прочит на младите хора, за които тези разкази тепърва стават част от тяхната читателска биография. И Марин Кадиев, който е изключително близък приятел  с Николай Хайтов, провеждал е повече от 60 срещи  в различни части на България, предполагам, че той ще разкаже доста интересни подробности именно около първото издание на „Диви разкази”. Той ми подхвърли, че ще обясни как се е родило това заглавие.

Не мога да преценя дали „Дивите разкази” и сега са популярни особено сред младата читателска аудитория. Аз си мисля, че те са за това значими, че най-силните, най-ярките герои на Николай Хайтов искат да имат най-скъпото на света – чиста съвест  да кажем, да чуят истинската песен, пък каквото ще да става, на думата си да устоят, майсторството си да докажат, пътеки да правят. Това се стремежи на героите, с влечения, които са влеченията на самия Хайтов. Той дава едно такова обяснение в „Дневниците” си: „Драго му е на човек да се вижда в огледалото на литературата красив и силен, благороден и героичен.” Вижте какво пише самия Хайтов – „Заслужава да се пишат само такива разкази,  които облагородяват, да се пише не за низостите, а за върховете на човешката душа, може и чрез низостите.  Разказът трябва да извисява, да радва, да прави човека по-силен. Разказвачът трябва да окриля своите читатели, а не да ги приземява, да привлича в клоаките, да ги вплита в низостите. Разказът трябва да е поема за красотата.

 Аз мисля, че тези „Диви разкази” са ценни с това застъпничество за човека, не за неговата дивост,  а за дивността му. Това прави творбите на Хайтов хуманистично значими. Регионалното при тях е обвивка, същността им е общочовешка и не в конфликта природа – цивилизация е същността, в сблъсъка между човечността и безчовечието. Безспорното майсторство, острата  конфликтност – това е, което превръща разказите на Хайтов в една значимост за човешкия дух.

Срещата е организирана от Народна библиотека „Иван Вазов“, Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“, Дружество на писателите – Пловдив и фондация „Памет“. 

 Интервюто с доц. Владимир Янев е в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" разговор за кенсъл културата

За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава?  А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.

публикувано на 22.11.24 в 10:23

Венета Нейнска поставя начало на европейско турне в Пловдив

Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне  „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив.  Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер,  Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..

публикувано на 22.11.24 в 07:58

Книга за идеите на Ататюрк гостува в Пловдив

В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество.  Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..

публикувано на 22.11.24 в 06:58

Три дни "Дефиле на младото вино" в Стария град на Пловдив

С Дионисиево шествие в Пловдив ще бъде открит фестивалът „Дефиле на младото вино“, който ще продължи до неделя. Участниците в 16-то издание на фестивала са 65 , сред тях са най-добрите производители на вина и вкусни храни. Новите фирми тази година са 5, а винопроизводителите са рекорден брой – 51 .  За тях и за посетителите широко отварят врати 18..

обновено на 22.11.24 в 06:37

Благотворителен търг с творби от фонда на Дружеството на пловдивските художници

Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20.   Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..

публикувано на 22.11.24 в 06:37