50-та годишнина от първото издание на книгата „Диви разкази“ от Николай Хайтов ще бъде отбелязана в Народна библиотека „Иван Вазов“. Сегашното издание на "Диви разкази" е 20-то и е с илюстрации на млади автори от конкурс, проведен от фондация "Памет".
Ще бъде представено най-новото илюстрирано издание на "Диви разкази", както и „Дневник“ – книга първа от 17-те тома, които издателство "Захари Стоянов" издава.
В срещата ще участват синът на писателя и председател на фондация „Памет“ Здравец Хайтов, издателят Иван Гранитски и критикът Марин Кадиев.
Водещ ще бъде доц. Владимир Янев. Той е автор на книгата "Живият разказвач Николай Хайтов" , която е през призмата на "Диви разкази" и с продължение в последната му книга "Прозрения".
Владимир Янев : Интересно е с това, че илюстрациите за "Диви разкази" са в резултат на конкурс, проведен сред млади хора за илюстрации на разказите на Николай Хайтов и най-добрите илюстрации са публикувани в това ново издание. Здравец Хайтов разчита на прочит на младите хора, за които тези разкази тепърва стават част от тяхната читателска биография. И Марин Кадиев, който е изключително близък приятел с Николай Хайтов, провеждал е повече от 60 срещи в различни части на България, предполагам, че той ще разкаже доста интересни подробности именно около първото издание на „Диви разкази”. Той ми подхвърли, че ще обясни как се е родило това заглавие.
Не мога да преценя дали „Дивите разкази” и сега са популярни особено сред младата читателска аудитория. Аз си мисля, че те са за това значими, че най-силните, най-ярките герои на Николай Хайтов искат да имат най-скъпото на света – чиста съвест да кажем, да чуят истинската песен, пък каквото ще да става, на думата си да устоят, майсторството си да докажат, пътеки да правят. Това се стремежи на героите, с влечения, които са влеченията на самия Хайтов. Той дава едно такова обяснение в „Дневниците” си: „Драго му е на човек да се вижда в огледалото на литературата красив и силен, благороден и героичен.” Вижте какво пише самия Хайтов – „Заслужава да се пишат само такива разкази, които облагородяват, да се пише не за низостите, а за върховете на човешката душа, може и чрез низостите. Разказът трябва да извисява, да радва, да прави човека по-силен. Разказвачът трябва да окриля своите читатели, а не да ги приземява, да привлича в клоаките, да ги вплита в низостите. Разказът трябва да е поема за красотата.
Аз мисля, че тези „Диви разкази” са ценни с това застъпничество за човека, не за неговата дивост, а за дивността му. Това прави творбите на Хайтов хуманистично значими. Регионалното при тях е обвивка, същността им е общочовешка и не в конфликта природа – цивилизация е същността, в сблъсъка между човечността и безчовечието. Безспорното майсторство, острата конфликтност – това е, което превръща разказите на Хайтов в една значимост за човешкия дух.
Срещата е организирана от Народна библиотека „Иван Вазов“, Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“, Дружество на писателите – Пловдив и фондация „Памет“.
Интервюто с доц. Владимир Янев е в звуковия файл.
Продължават празничните събития, организирани от община Пловдив в почивните дни. Днес, 28 декември, на откритата сцена на площад „Стефан Стамболов“ в 18:00 ч. започва концертът на Disco Fever Live Band - формация, съставена от изявени и обичани пловдивски музиканти. Това са: Светлина Христова – вокали, Александра Иванова – вокали, Цветан Карабов..
Когато вкупом констатираме, че залежите от смисъл изчезват, че липсва конкуренция на духа и както казва един умен мъж - тъга с антибиотик не можеш да излекуваш... На 28 декември "Срещи"- те поглеждат към годината 2025- та! Поглеждат с геополитика Тома Томов, финансиста Светозар Гледачев и философа проф. Георги Каприев. А "Срещите" ви..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 21. 12. 202г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Джон Милтън. Възвърнатият рай. 130 стр., тв.к. ок.5А, Лист, 2024. Алфред Тенисън. Инок Ардан. 94 стр., тв. к. ок. 5А, Лист, 2024. Луиджи Пирандело. Самотният човек. Новели. 214 стр., 3А, Фама 1, 2024...
Продължавам да се питам какъв трябва да си, за да се довериш на белия лист и да му споделиш товара на душата си? Отговор ни дават дневниците на спорния и безспорен Николай Хайтов. 105 години от рождението му. С Емилия Каменова, носителка на наградата "Николай Хайтов", надзъртаме в дневниците на писателя, за да прочетем и другата..
Големите победители на 28-ото издание на Фестивала за българското документално и анимационно кино „Златен ритон“, който се състоя в Пловдив, са анимационният филм "Бяло рамо за черен мъж" на режисьора Анри Кулев и документалният филм "Желанието на Гери" на Тонислав Христов. На церемония в "Лъки Дом на киното" бяха отличени победителите в..