Татяна Дончева коментира пред Радио Пловдив предлаганите от ГЕРБ и БСП два законопроекта за борба с корупцията, които днес се обсъждат и на Консултативния съвет за национална сигурност при президента.
Според нея в момента сме свидетели на една пропаганда, на която никой не вярва. И двата антикорупционни законопроекта не стават за нищо, категорична е тя.
ГЕРБ са откровени да кажат, че ще обединят трите сега съществуващи органа за борба с корупцията, за да направят един общ орган. След като досега си имал три и те не са резултатни, какъв би могъл да бъде резултатът на обединения орган! Пак същият!
По думите й проектът на БСП не е по- различен. БСП са още по- смешни, защото взимат частта от Сметната палата, която обработва имуществените декларации и една дирекция от ДАНС и им дава разследващи функции. Толкова ще са разследващи, колкото и на радиото да ги дадат, защото няма да могат да правят арести, акции, процеси, да издават присъди, защото не знаят как. Как пък никой не се помъчи да прочете това съчинение, защото в него няма най- важното – как ще изглежда този орган, какви дирекции ще има, какво ще прави всяка една от тях и как в своята съвкупност ще дадат инструмент за борба с корупцията. Това е все едно да идеш в магазин за техника, да вземеш един кашон и да кажеш, че вътре има печка.
Според Татяна Дончева спорът, който водят ГЕРБ и БСП е кой да назначава някой, който ще използва СРС-та. Това е интимната им мисъл - как да могат да се цакат със СРС-та.
Тя нарече проектите смешка, която не би написал и студент по право първи курс. Това не е сериозен законопроект, а те го обсъждат на втори път в КСНС. Горката ни национална сигурност!
Борбата с корупцията се нуждае от крути мерки, смята още юристката. Винаги съм твърдяла, че телефонните измами не могат да станат без полицейска логистика, че отвличания, наркоразпространение не стават без полицейска подкрепа. Правилните хора биха правили ежедневна профилактика на служителите си. Всички знаят кой каква кола кара, как се облича и т. н. Какъв орган ни трябва, за да разберем очевидното. Най- напред проблемът е в полицията, която не трябва да назначава такива хора, трябва да контролира персонала си, да чисти системата от такива хора, преди стигнат до съд.
Татяна Дончева отново повтори тезата си, че Прокуратурата трябва да бъде извадена от съдебната система, да бъде изчистена от компрометираните прокурори, а съдът да бъде оставен да правораздава по закон. Поне 50 процента от хората в Прокуратурата са квалифицирани, грамотни и искащи да работят срещу престъпността. Тези хора са натикани в ъгъла, в момента обвинението участва като икономически играч на терена, но за държавата това е трагично.
По думите й, без воля и желание на нацията ситуацията няма да се промени.
Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..
Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..
Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..
След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..
До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..