Снежана Фурнаджиева гостува на Радио Пловдив в зона "Култура". Тя разказа за посещеието си в италианския град Удине и срещите там. Желанието е да се установи постоянен културен обмен, а местните творци да посетят Пловдив през 2019-та година.
Срещите навсякъде бяха ползотворни, навсякъде гледахме да включим Пловдив, пловдивските творци по възможно най-атрактивен начин в това общуване. Това беше като че ли едно пътуване в други измерения, завърнахме се много заредени, много щастливи, за да се сблъскаме с други неща в Пловдив.
Видях, че тук се осъществява една от поредните несправедливости, която тръгва, първо, разбира се, от една недобре направена наредба, за която ние, творците, алармирахме много дълго време, че тя е ялова, че тя няма да роди нищо добро, че тя не може да съществува по начина, по който е направена с комисии, които се утвърждават само от хора правили някакви проекти, разбиращи от проекти, комисии, в които липсват сърцата на творците, които знаят как се прави едно творчество, които не биха допуснали с лека ръка да бъдат унищожавани огромни проекти, традиционни, ежегодни проекти заради малки грешчици, допуснати от творците по закономерен начин, тъй като ние не сме администратори, не сме счетоводители. Възможно е в нашия стил на работа, в нашата емоционалност, която имаме, някъде да бъде допусната грешчици. Трите традиционни изложби, единствените, които сме пуснали, са унищожени, казано кратко, свалени заради малки, дребни грешчици, като например – защо годишната изложба продължава и през януари, винаги сме я продължавали през януари, не разбирам защо сега е направила впечатление, ние винаги отчитаме тази изложба до 22 декември. Това са изложбите за големите празници – Великден, Есенен салон и годишната, която съвпада пак с големите християнски празници. И изведнъж те се изчистват, защото една предварителна комисия, комисийка, мога да кажа, изчислява с малките си пръстчета нещо, което дали надвишава 2 % или 3 % или гледа дали е пропуснато горе в заглавието да се спомене докога е изложбата…
Засега няма гратисен период и ние това искахме, затова настоявахме всичките гилдии. Трябва да има гратисен период, защото ненормално е едни творци, които са потънали в друго измерение, когато създават творчеството, да бъдат толкова съсредоточени и да не допуснат грешчица, малка грешчица, не говоря за генерални неща. Е, ние сме на две минути път, имаме и телефон все пак още. Когато имат нужда от нас много бързо ни намират. Биха могли да се обадят не само на нас, а и на останалите хора – дребни грешчици, които могат да се поправят.
Кмете, топката е във вашите ръце. Променете правилата, променете тази наредба, нека да има гратисен период и нашите изложби, тези три традиционни изложби се финансират како се финансират театъра, операта, това са традиционни неща, а те да ходим да се състезаваме за нещо, което си правим всяка година. Само ако имаме допълнителни, по-глобални изложби само в тях да се състезаваме. Имаме вашата подкрепа до този момент, радваме се, че сте в нашия живот и ни разбирате, очакваме Вие да промените нещата в Пловдив.
Интервюто със Снежана Фурнаджиева е в звуковия файл.Литературна среща „Вино и проза: Вечер с Ина Иванова“ организира читалище „Кемал Ататюрк“ в Пловдив. Събитието щесе проведе от 18 ч. в библиотеката на читалището на ул. „Д-р Георги Вълкович“ №3. На чаша вино почитателите на художествената литература ще имат възможност да се срещнат с утвърдената писателка и поетеса. Ина Иванова е..
В месеца на виното и любовта „Срещите” питат защо от векове, те - виното и любовта, вървят заедно? Наистина ли пробиват бронята, в която сме опаковани и някак си ни приближават до Твореца? Проф. Валери Стефанов и писателката Неда Антонова в ефира на Радио Пловдив.
„Изтокът среща Запада“ – така се нарича празничният концерт, посветен на Китайската Нова година, който ще се състои в неделя, 09 февруари, от 14.00 часа в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Събитието е организирано от Министерство на културата и туризма на КНР и Посолството на КНР В България и в него ще участват китайски и..
„Среща“ – така за озаглавили съвместната си изложба български и турски академични преподаватели по изобразително изкуство. Експозицията ще се открие в Градската художествена галерия. Преподаватели и студенти от пловдивската Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство и Университета „Намик Кемал“ в турския град Текирдаг ще..
Днес е премиерата на спектакъла „Доктор Дулитъл“ в пловдивския Куклен театър. Режисьор на постановката е младата Ния Ялъмова, която прави своя дебют. Пиесата "Д-р Дулитъл" е по романа на Хю Лофтинг, писан преди 100 години. Сценографията е на Георги Бараков, а музиката на Йоан Попов. Участват актьорите Андрей Иванов, Велизар..