Специална прожекция на документалния филм „Анжел Вагенщайн: Изкуството е оръжие“ ще се състои в Lucky Дом на киното в рамките на фестивала Синелибри.
След прожекцията ще се проведе дискусия с участието на 95-годишният писател и американската режисьорка на филма Андреа Саймън . Входът е свободен.
Анжел Вагенщайн е филмов сценарист, режисьор, писател, бил е и народен представител.
Дело на Андреа Саймън от нюйоркската филмова студия „Аркадия”, филмът представлява вълнуващ и провокативен портрет, който умело съчетава лични разговори с фрагменти от емблематичните филми на Джеки и редки архивни кадри от публичните му изяви. Животът му изобилства от абсурди, но той не приема да го наричат „дисидент”. Неговият хуманизъм е всичко друго, не и абстрактен, въпреки че е получавал и такова обвинение. Като един истински последователен обществено ангажиран творец, Анжел Вагенщайн не разделя писането само по себе си от писането за киното и твърди, че „мастилото на живота” прониква всичките му произведения.
„Изкуството е оръжие” е своеобразна импресия - разказва емоционално и въздействащо за най-непосилните епизоди от личната му съдба, за заснемането на важни филми като „Борис I”, „Езоп” и българско-германската продукция „Звезди” от 1959 г., чийто сценарий е написан за една седмица. Това е филмът, който печели Специалната награда на журито на международния кинофестивал в Кан и пълна колекция най-високи отличия от други световни фестивали. Това е и филмът, заради който Вагенщайн става „неудобен”, защото сценарият засяга експлозивната тема за депортираните евреи от Беломорска Тракия и Македония.
В ЕС един от всеки 5 смъртни случая (сред 15-19 годишните) е причинен от умишлено самонараняване – и това е втората (след транспортните произшествия) най-разпространена причина за смърт сред тинейджърите. В България средно по едно дете на ден прави опит за самоубийство, като 5% от опитите завършват с трагичен край. Темата силно провокира нашата..
Дружеството на пловдивските художници открива традиционната си пролетна изложба "Цветове" тази вечер от 18 часа в зала "2019". Участие в нея взимат художници с над 100 творби от всички области на изобразителното изкуство – живопис, графика, скулптура, рисунка, дигитален печат, N форми. Изложбата представя мащабна картина на изкуството в..
Известният пловдивски художник Атанас Маринчешки представя изложбата си "60..." в галерия "Сигна" в Пловдив. Тя включва 23 маслени платна, а с нея Атанас Маринчешки отбелязва своята 60-та годишнина и 10 години галерия "Сигна". Художникът е известен със своята маслена живопис, а от 1984 година до днес има повече от 30 самостоятелни изложби в..
На 2 април отбелязваме Международния ден на детската книга . Тази година се навършват и 220 години от рождението на любимия разказвач на приказки Ханс Кристиан Андерсен. С неговите приказки израстват поколения деца по целия свят. През 1967 г. по решение на Международния съвет за детската книга (с официален статут на член на УНИЦЕФ и ЮНЕСКО)..
Знаете ли какво е „листомания”? Не, не е мания по лист хартия или по листа от дърво. Листомания е същият обществен феномен като „бийтълсмания”, но 120 години по-рано. Негов обект е великият унгарски композитор и виртуозен пианист Ференц Лист. Поетът Хайне въвежда термина листомания в едно свое есе от 1844, когато Лист е на 33. С тази дума той..