Национален протест „Работеща България иска по- високи заплати“ свика КНСБ в София. КНСБ настоява за поне десет процента увеличение на всички бюджетни заплати, каза в Министерския съвет лидерът на синдиката Пламен Димитров.
Той и представители на Конфедерацията връчиха в НСТС декларация от протестиращите. Очакваме преди внасянето на бюджета в Министерския съвет да бъдат чути нашите тревожни сигнали за сферите, които остават без никакво увеличение на заплатите и за тези, които не получават толкова, колкото заслужават, посочи Димитров.
Сметката на КНСБ е, че за исканията им трябват между 100 и 150 милиона лева. Според синдиката е крайно належащо увеличението на заплатите на 14 000 души, подчинени на здравното министерство, които работят в психиатричните болници, центровете по кръвопреливане и регионалните здравни инспекции. КНСБ настоява още и за увеличение на заплатите в
Селскостопанската академия, на хората, заети с борбата с градушките, както и на работещите в сферата на културата.
Пламен Димитров обясни, че заетите в тези сектори имат нагласата да излязат на допълнителни протести, ако не получат увеличение на възнагражденията.
Синдикатът очаква и реакцията на бизнеса по исканията на КНСБ заплатите да растат в реални измерения, а не да се отнемат придобивки като класа за прослужено време. Ако не чуем отговор, ще продължим с протестите, зави Димитров. Той уточни, че протестите вероятно ще бъдат насочени към конкретни работодатели или браншове .
Протестът e пред Министерския съвет и пред централата на Асоциацията на индустриалния капитал, тъй като председателя й Васил Велев в момента ръководи асоциацията на четирите работодателските организации.
Над 800 членове на синдиката от Пловдив и областта участват в националния протест. Освен от Пловдив в столицата са синдикалисти от Карлово, Сопот, Първомай, Асеновград, Садово и Куклен.
Те са от сферата на здравеопазването, образованието, културата, земеделието, БДЖ, енергетиката, пощите и отбранителната промишленост.
Според регионалния председател на КНСБ Боян Бойкински, въпреки бума на предприятия, които се разкриват в Пловдив и областта, градът изостава по нива на доходите, като за миналата година е на пето място.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..