Бившият министър на отбраната Велизар Шаламанов не знае да има подобен случай в страните от НАТО като този в авиобаза Граф Игнатиево, където летците обявиха, че са психологически непригодни и отказаха да участват в предвидените учения.
Според него е смущаващо, че Военна прокуратура бързо излезе със становище по случая и не намери проблем. Нужен е спокоен разговор за бъдещето на ВВС като част от НАТО-вските сили и европейската отбрана и набелязване на мерки, за да не зависим от договори с руската страна, които са все по- рискови и създават проблеми за сигурността на България, каза бившият министър, който е работил и в централата на Алианса.
Той смята, че има противоречие в позицията на пилотите, защото те протестират срещу малкото часове нальот и в същото време отказват да участват в тренировъчни полети. Изискванията са да имат 180 часа нальот. "Не можеш да отказваш тренировъчни полети, защото си неуверен заради лоша подготовка и ненадеждна техника и в същото време да твърдиш, че можеш да извършваш бойни полети. Това е дълбоко професионално противоречие и то трябва да бъде разрешено много бързо, включително и със спиране на полетите с МиГ-овете, докато не се изясни проблемът. Трябва да се изясни дали може да се носи бойно дежурство, ако пилотите нямат 180 часа годишно нальот и второ дали при съществуващата система за поддържане на МиГ-овете, въпреки огромните разходи, може да се продължава. Според мен не бива да се дава такова дежурство и не бива да се лети на самолети, които са с рискова поддръжка", коментира Велизар Шаламанов.
Той призова да се излезе от сферата на емоциите и да се действа рационално. "Имаше 15 години на разположение от поканата ни за членство в НАТО. През това време хората, включително с пагони, винаги даваха предложения за модернизация в една посока, която попречи да имаме нов изтребител и която попречи авиацията да бъде интегрирана по стандартите на НАТО. Някой трябва да понесе отговорност, но рискът не трябва да бъде носен от тези пилоти и не трябва да бъде компрометиран образът на страната ни като член на НАТО".
Министерството на отбраната трябва да предложи програма и посочи средствата за обновяване на авиацията, каза .
"Всеки ден експлоатация на МиГ 29 намалява шанса да имаме нов изтребител и това се случва вече 15 години.Продължаването на разходите за МиГ-овете допълнително намаляват този шанс. Не бива да се изключва балтийският вариант, при който страните от НАТО пазят трите страни", коментира експертът.
Кметът на Пазарджик Петър Куленски алармира за системен тормоз над служители на общината, общински съветници и техните семейства. Повод стана проваленото вчера засдание на Общинския съвет заради липсата на кворум. Впоследствие бе съобщено за задържането на съветника Искро Бейков, обявен за издирване като свидетел по наказателно дело срещу Сашо..
„Цялостната картина е отвратителна и естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..
"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..