Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Майстори кавалджии от цялата страна се надсвирват в Шишманци

| обновено на 28.10.17 в 12:30

Най-добрите кавалджии у нас се събират в пловдивското село Шишманци, където ще се проведе Третият национален конкурс "С музиката на Никола Ганчев". 

Очаква се на 28 октомври в читалището на селото "Св. Св. Кирил и Методий" те да покажат своето майсторство. 

Конкурсът е посветен на кавалджията Никола Ганчев, на когото съселяните му преди три години издигнаха паметник, а от тази година обновеният площад на Шишманци ще носи името му.  

Никола Ганчев, сочен за един от най-големите кавалджии на 20-и век, е роден през 1919 г. в село Шишманци. Към този много български инструмент го подтикнал вуйчо му Васил, който бил кавалджия. Първият си кавал е получил именно от него, когато бил на 7 години. 

На 16-годишна възраст необикновеният му талант е признат и е поканен да направи първите си записи в радиото. През 30-те години създава първата си народна група, която включва гайдар, гъдулари и единствената жена по това време, която свири на кавал, негова ученичка. 

Кулминацията в неговия творчески път е през 1951 г., когато става помощник и консултант на Филип Кутев при създаването на Държавния ансамбъл за народни песни и танци.  

И до ден днешен неговото "криво пловдивско хоро", което е записано преди около 45 години, е част от държавния изпит за студентите в АМТИИ - Пловдив. 

Музикалният инструмент кавал е изключителен, но кавалджиите в България стават все по-малко, коментираха от музикалната академия. 

От академията приветстват всяка направена стъпка в посока това изкуство да има своите последователи, а конкурсът в Шишманци е пример за това, твърдят музикантите.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Преге - предаване за света на книгите, 26.07. - 01.08.

В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 6 . 07. 202 5г.  бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Оноре дьо Балзак. Изоставената жена. 86 стр., ок. 2А, Фама +, 2025. Борис Акунин. Лего. 336 стр., ок.5А, Еднорог, 2025. Уилки Колинс. Жълтата маска. 280 стр., ок. 4А, Плеяда, 2025...

публикувано на 28.07.25 в 10:05

Фолклорна фиеста завладява Пловдив

Пловдив за 29-и път е домакин на Международния фолклорен фестивал, чиито участници шестват из Главната улица и изнасят концерти на сцената пред общината и на Античния театър при вход свободен. Тази година в програмата са включени 8 състава от 6 страни – Армения, Италия, Парагвай, Словакия, Украйна и България. По традиция домакини на фестивала..

публикувано на 28.07.25 в 08:07

В "Срещите" - за децата ни в дигитална среда

Няма как да отречем, че хлапетата ни днес не ни дават шанс да изискваме от тях труд и упоритост. Лесното и бързото избират те като начин на живот.  Но защо тогава не харесват живота си, боят се от него и ,уви, търсят изход отвъд хоризонта на съществуването. Поне така твърди в изследване Националния център за обществено здраве. В "Срещите"..

обновено на 26.07.25 в 09:14

HILLS OF ROCK завладява Пловдив

Едно от най-очакваните музикални събития на Балканите HILLS OF ROCK 2025 стартира днес в Пловдив. Между 25 и 27 юли, трите сцени на HILLS OF ROCK на Гребната база ще обединят легендарни имена, култови групи и новите лидери на световната рок и метъл сцена. Сред тях са Gojira, Machine Head, The Smashing Pumpkins, Mastodon, Fear Factory,..

обновено на 25.07.25 в 08:51

Греди Асса представя "Разговори с живописта"

„Разговори с живописта“ – така е озаглавил изложбата си Греди Асса, която е подредена в галерия „2019“.  Публиката може да види 55 живописни платна и едроформатни рисунки, създавани от художникът между 2010 и 2024 г. „Пред живописта мълчим. Тя е универсален език, достъпен отвъд границите на естествените езици“ – споделя Греди Асса...

публикувано на 25.07.25 в 08:51