Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Събитията в Каталуния са пореден епизод от развитието на света

Карлес Пучдемон е в Белгия не защото тя е "сърцето на Европа", а защото е една от най-либералните държави по отношение на сепаратизма на Стария континент. 

Една трета от каталунците имат право да искат независимост; една трета имат право да искат да останат в Испания; испанското правителство има право да не им дава да се отцепят; ЕС пък има право да не допуска прецеденти. В крайна сметка това е част от плурализма, заяви геополитическият анализатор доц. Марин Русев в интервю за Радио Пловдив. 

Той подчерта, че това е един от поредните епизоди от развитието на света и не трябва да се търсят кой знае какви странности и драми в поведението на демократична Европа, макар да сме свидетели на коренно различно поведение към Косово например, преди години.

Европа се развива и това е един изблик на демокрация, друг е въпросът дали е изгодно за едни или други държави, смята геополитическият анализатор. 

Западна Европа проля много кръв през годините - нека не забравяме примерите на баските в Испания и на ирландците, затова смятам, че Старият континент се е поучил от опита си, за да допусне тези събития да станат кървави. До една година всички тези драматични събития ще отшумяват, заяви Марин Русев. 

Изборите ще отрезвят и най-популисткия лидер, за да не се стига до крайности. Дори в самата Каталуния не всички са съгласни да се гмурнат в неизвестното. Да не забравяме и примера на Брекзит - една година след избора енергията намаля, а отрезвяването е факт, посочи анализаторът.

Марин Русев припомни, че масово компании напускат Каталуния, безработицата расте, а хората, които са подкрепили референдума за независимост, вече си дават сметка какво означава той, когато се приберат вкъщи и започнат да смятат семейния бюджет. 

Смятам, че хората ще изберат по-добър лидер на изборите през декември, който да продължи идеята по по-добър начин, заяви още доц. Марин Русев. 

Цялото интервю с геополитическия анализатор доц. Марин Русев е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04
Станислав Балабанов,ИТН

Историческият компромис за правителство е много тежък

Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза.   Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..

публикувано на 17.01.25 в 10:39