С уникалната по рода си „Шивашка работилница“ искаме да покажем един работещ модел на социално предприятие, в което дуалното обучение е от съществено значение. Това каза председателят на УС на фондация „Национален алианс за работа с доброволци“ Ренета Венева. Тя очаква подкрепа от МОН и МТСП за приемането на Закон за социалните предприятия.
Той се пише за пореден път под формата на Закон за социалната икономика, но от НАРД смятат, че социалнато предприятие се нуждае от изричен регламент. Заместник- министърът на образованието и накута Деница Сачева подчерта, че този закон се работи в МТСП, но според нея има нужда от нормативно регламентиране, защото това е бъдещето. Социалното предприемачество в сферата на услугите се насърчава особено много, защото се дава възможност на хората, които не са достатъчно конкурeнтоспособни да работят и да са активни на пазара на труда, допълни още зам-министърът.
В рамките на ЕС над 10 млн. души работят в социалната сфера, и това предстои и у нас да се въведе в по-голямо покритие. Проекти като този от Пловдив със сигурност трябва да се мултиплицират в цялата страна, смята Сачева. По думите и този проект комбинира успешно ограмотяване и придобиване на квалификация са изключително важни за страната.
В Пловдив зам.- министърът на образованието Деница Сачева връчи дипломите за професионална квалификация на успешно положилите изпит 30 жени в уникалното по рода си социалното предприятие „Шивашка работилница”. Целта е хора с нисък социален статус и от уязвими групи да получат шанс за обучение и реализация на трудовия пазар чрез придобиване на социално-трудови и професионални умения по шивачество.
По темата, която наблюдава като ресор в МОН заместник-министър Деница Сачева, каза че по програмата за връщане на децата в училище вече са идентифицирани адресите на над 170 000 деца от цялата страна, като 82 % от тях са в чужбина. Върнати са в училище около 17 000 деца, съобщи още Сачева.
По думите й работата е затруднена, но особено важен е механизмът, по който да се проследи дали децата извън България са обхванати в образователната система. Това ще бъде една от следващите ни големи задачи, защото това е проблем и на европейско ниво, където няма такава система. В рамките на нашето европредседателство ще стартира и европейски механизъм за това дали децата ходят на училище и в коя държава, заключи Сачева.
Община „Марица“ започва поетапно въвеждане на разделно събиране на отпадъци. Шест села ще участват в инициативата, това са Труд, Трилистник, Скутаре, Войводиново, Маноле и Царацово. Проектът стартира днес от Царацово, като селото е първото, в което жителите получават тази възможност. Кметът на Царацово Димитър Петров съобщи, че за кампанията..
Смъртта на 12- годишната Сияна предизвика протести, гняв, негодувание, мъка и искане за оставки в ръководството на АПИ. За съжаление през последните години това не е нито първият, нито последният трагичен случай на пътя, коментира пред Радио Пловдив председателят на Съюза на автомобилистите в България Емил Панчев. Той посочи, че през последните..
Европа не е в ситуация да ескалира търговска война със САЩ. Това коментира икономиста Георги Вулджев по повод въведените от САЩ широкообхватни мита. Той обясни, че ние сме зависимата страна, защото имаме търговски излишък. Това дава възможност на Тръмп да налага мита на много повече европейски стоки, отколкото ЕС на американски...
В Световния ден на здравето десетки пловдивчани, въпреки априлския сняг, се включиха в кампанията на община Пловдив за безплатно измерване на кръвно налягане и кръвна захар. Инициативата е под надслов "Самоконтролът е ключът към здравето! Погрижи се за себе си!" и се проведе в общинските ДКЦ-та. С търпение и внимание в ДКЦ 1 медицинският..
Световният ден на здравето, 7 април, през тази година е по темата: " Остаряване и здраве: Доброто здраве добавя живот към годините" . В програма "Точно днес" говорим за важните акценти на подобни кампании и честитим празника на лекарите и здравните работници с проф. д-р Румен Стефанов дм, ръководител на катедра "Социална медицина и обществено..