Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Месото ни е добро, данните за антибиотици са манипулативни

Българите ядем месо с антибиотици, а фермерите тъпчат животните с лекарства "за всеки случай". Такива изводи внушава седмият годишен доклад на Европейската агенция по лекарствата, който анализира продажбата на антибиотици за животни в 30 европейски държави през 2015 г.

Срещу методиката, от която се правят погрешни заключения, възрази д-р Диляна Попова от Асоциацията на месопреработвателите. Според нея търговията с лекарства не означава обезателно, че те се прилагат във фермите. България е износител на антибиотици за животни, обясни д-р Попова.

В интервюто тя подробно описа системата за контрол, която се прави на входа на кланниците и след това преди обработка на месото. Процедурите в светлата част на бизнеса са строги и се изпълняват, декларира експертът, но заяви, че в сивия сектор са възможни и пропуски.

Допълнителен аргумент в защита на българските производители и преработватели на месо е направеното в доклада сравнение между практиките в държави от различни региони. Според д-р Попова обяснимо е северните страни като Исландия, Норвегия и Швеция, в които и климатът е различен, отглежданите животни са по- малко и които  имат различни предизвикателство да са "отличници" за разлика от  страните в дъното на таблицата като Кипър, Испания и Италия.  На юг съществуват обективни причини за по- голямо потребление на лекарства.

Информацията за качеството на българските храни е необходима на потребителите, не нерядко тя се манипулира и това не помага нито на хората, които потребяват, нито на бизнеса. В този случай има доза манипулация, коментира д-р Диляна Попова.

Българското месо е добро и не е опасно за здравето на хората, заключи тя, цитирайки и  БАБХ, откъдето опровергаха шокиращите данни.

Цялото интервю с д-р Попова е в аудио файла.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39