Българите ядем месо с антибиотици, а фермерите тъпчат животните с лекарства "за всеки случай". Такива изводи внушава седмият годишен доклад на Европейската агенция по лекарствата, който анализира продажбата на антибиотици за животни в 30 европейски държави през 2015 г.
Срещу методиката, от която се правят погрешни заключения, възрази д-р Диляна Попова от Асоциацията на месопреработвателите. Според нея търговията с лекарства не означава обезателно, че те се прилагат във фермите. България е износител на антибиотици за животни, обясни д-р Попова.
В интервюто тя подробно описа системата за контрол, която се прави на входа на кланниците и след това преди обработка на месото. Процедурите в светлата част на бизнеса са строги и се изпълняват, декларира експертът, но заяви, че в сивия сектор са възможни и пропуски.
Допълнителен аргумент в защита на българските производители и преработватели на месо е направеното в доклада сравнение между практиките в държави от различни региони. Според д-р Попова обяснимо е северните страни като Исландия, Норвегия и Швеция, в които и климатът е различен, отглежданите животни са по- малко и които имат различни предизвикателство да са "отличници" за разлика от страните в дъното на таблицата като Кипър, Испания и Италия. На юг съществуват обективни причини за по- голямо потребление на лекарства.
Информацията за качеството на българските храни е необходима на потребителите, не нерядко тя се манипулира и това не помага нито на хората, които потребяват, нито на бизнеса. В този случай има доза манипулация, коментира д-р Диляна Попова.
Българското месо е добро и не е опасно за здравето на хората, заключи тя, цитирайки и БАБХ, откъдето опровергаха шокиращите данни.
Цялото интервю с д-р Попова е в аудио файла.
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..