Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Високият осигурителен праг за фермерите води до фалити

Решението на Народното събрание да увеличи от 300 на 480 лв. осигурителният праг за земеделските производители ще доведе до отказ от регистрация и социално напрежение, заяви в интервю за Радио Пловдив Мъгърдич Хулиян, председател на Националното сдружение на малките семейни фирми и преработватели. 

Промените отново бяха направени без предварителни консултации със засегнатите страни и идват в много деликатен за нас момент, когато се договарят директните плащания по линия на ЕС. 
Увеличаването на осигурителната тежест ще лиши голяма част от земеделските производители от европейски субсидии. Те се отпускат само за регистрирани производители, а така не малка част от малките производители ще предпочетат да не се регистрират, смята Хулиян.

Повишаването на осигурителната тежест ще засили и без това тежките процеси на обезлюдяване на селските райони и много хора ще предпочетат да бъдат безработни, вместо да обработват земя и да произвеждат храни, добави още Мъгърдич Хулиян.

Промяната ще засегне около 200 000 малки земеделски стопанства, които представляват около 80 % от стопанствата в страната. Нека не забравяме, че около 90 % от европейските субсидии отиват в останалите големи стопанства, а не в малките, припомни председателят на сдружението. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56