Хейди Оливия Колиндж е от Великобритания, но в момента е в Пловдив и е на лечение в Университетската болница " Свети Георги". Тя е пациент на Клиниката по ортопедия и травматология, където и е поставена изкуствена тазобедрена става. Новината съобщи началникът на клиничното звено проф. д-р Владимир Ставрев.
Той разказа, че 66-годишната жена е научила за по-добрите възможности и значително по-кратките срокове за извършване на подобни операции в първата пловдивска университетска болница. В родината си тя е трябвало да чака месеци, за да бъде подменена тазобедрената й става.
Защо една британка избра да се лекува в Пловдив? Отговорите на този въпрос са няколко. Първо тук не се чака толкова дълго, колкото в родната й страна, второ- специалистите и клиниката тук са на световно ниво и трето - като здравно осигурен член на ЕС, тя може да се лекува по клиничните пътеки по здравна каса и у нас. А и вероятно, може да си ползволи финансово доплащането на консумативите при този вид операции.
Проф. Ставрев днес представи случая. В него няма нищо уникално и необичайно. Като водещ специалист в тази област за миналата година той е инплантирал 187 изкуствени стави.А Хейди е поредният за тази година
След като се свързала с проф. Ставрев двамата са уточнили приемането й в УМБАЛ „Свети Георги“ и заплащането за лечението. Тъй като пациентката има Европейска здравна карта, лечението й в България е на принципа на клиничните пътеки, по които се приемат родните пациенти.
Всъщност Хейди не е за първи път в България. От 10 години нейната сестра Лиса живее в ивайловградското село Свирково. Тя също е ползвала услугите на родното здравеопазване, преди време и е правена операция на очите. Двете британки са доволни от грижите на лекарите в пловдивската клиника. Хейди разказа, че в Англия е трябвало да чака дълго врем-около 2 години за плановата операция и сестра й предлага да потърсят болница в България.
Хейди вече се чувства добре и прави първи стъпки.
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..