Европейската комисия представи днес шестнайсетия доклад за напредъка на България по механизма за сътрудничество и проверка.
Има напредък в много области, но е необходима още работа, коментира зам.-председателят на ЕК Франс Тимерманс, цитиран в съобщение на институцията. България е изпълнила или е постигнала напредък по няколко от нашите препоръки, но все още не по всички.
В днешния доклад се отбелязва, че е постигнат значителен напредък по отправените препоръки. Макар политическата несигурност да доведе до забавяния в изпълнението на реформите в началото на годината, процесът се ускори от май насам. Предстои да се видят окончателните резултати в области, изискващи законодателни реформи и действия от страна на правителството, като например борбата с корупцията.
През тази година бяха осъществени важни промени и в съдебната система, особено избирането на нов състав на Висшия съдебен съвет. Въздействието от тази стъпка следва да започне да се проявява през следващата година, пише в документа.
Въпреки че ЕК все още не може да заключи, че показателите са изпълнени в задоволителна степен, тя остава на мнение, че при непрекъснати политически насоки и решимост за постигане на напредък в реформата, България следва да може да изпълни оставащите препоръки и да отговори задоволително на показателите в близко бъдеще. Комисията ще оцени напредъка отново към края на следващата година, се посочва в доклада.
Директорът на фондация „Европейски институт“ Любов Панайотова коментира, че докладът не е нито от най- критичните, които сме получавали, нито от най- положителните. Тя не се съгласи с крайните оценки на експерти, че докладът е шамар за страната или много положителен. Тя припомни, че през 2009-та и 2010-та евродокладите са били много по- добри.
Докладът отчита изпълнението на 17-те ключови препоръки като основната си остава борбата с корупцията по високите етажи на властта. В него се препоръчва да не се правят стъпки назад, да се запазят институциите, които са се доказали, да стане дейността им по- публична. Този път нашият доклад е по- оптимистичен от румънския, при тях пък има по- малко констатации.
Панайотова посочи, че страната ни е изпълнила значителна законодателна и нормативна дейност, но тя не е довела до някакви резултати. Разграждаме, преструктурираме институции, структури, дирекции, но няма резултат и ЕК това го вижда.
Тя цитира и анкета, според която гражданите продължават да се съмняват в нашите правораздавателни и правоохранителни институции.
Ефектът, който трябва да преследваме, е до 2019-та да приключим с този мониторинг в рамките на мандата на тази ЕК.
Проявява се добронамерено отношение към България и трябва да го направим. Дай боже да покажем мъдрост, зрялост и готовност докладът да отпадне, а не само да правим козметични промени и създаваме нови органи.
Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..
Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..
Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..
След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..
До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..