Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Париж са експонирани античните мозайки на Филипопол

| обновено на 21.11.17 в 13:37

Изложбата "България представя: Епископската базилика и римското мозаечно наследство на Филипопол" е открита в централата на ЮНЕСКО в Париж и поставя началото на кандидатурата на страната ни за вписване на късноантичните мозайки на Филипопол в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО.

Изложбата, която може да бъде видяна до 27 ноември, включва 25 фотографии и информационни табла, които показват великолепието на късноантичните мозайки в три от най-представителните паметници на римското мозаечно изкуство във Филипопол - Епископската базилика, Малката базилика и вила "Ейрене". 

Експозицията е организирана от фондацията "Америка за България" с подкрепата на Постоянното представителство на България към ЮНЕСКО, Министерството на културата, Министерството на туризма и община Пловдив. 
В екипа, който работи по кандидатурата на България, са археолози, реставратори, архитекти и консултанти от МК и Националния институт за недвижимо културно наследство. 

След успеха на Малката базилика, която отвори врати през есента на 2013 г. благодарение на инвестираните 1,3 млн. лв. от "Америка за България", фондацията подкрепя и пълното археологическо проучване, реставрация и социализация на Епископската базилика с 8,2 млн. лв. и кандидатурата на България към ЮНЕСКО. 

Отбелязва се, че Епископската базилика е най-голямата раннохристиянска култова сграда, открита в земите на римската провинция Тракия. Малко от впечатляващата архитектура на трикорабната базиликата - с абсида, преддверие и открит двор с колонади - е оцеляло във времето, но в два пласта са съхранени около 2000 кв. м. многоцветни мозайки, които превръщат базиликата в първокласен паметник на културното наследство.

"Зад този проект стоят сериозните усилия и неуморният труд на много хора, организации и институции и благодарение на тяхната всеотдайност и добро партньорство вярвам, че важна част от уникалното ни културно наследство ще бъде показана на света в пълния си блясък", е казала при откриването на изложбата заместник-министърът на културата Амелия Гешева. 
"За фондация "Америка за България" е привилегия да подкрепи връщането към живот на Епископската базилика на Филипопол. 

Ние се вдъхновяваме от ценното културно наследство на България и за нас то е източник на иновации и напредък, просперитет и оптимизъм за бъдещето. С нетърпение очакваме работата по кандидатурата към ЮНЕСКО, както и да ви посрещнем на откриването на Базиликата в началото на 2019 г., когато Пловдив ще е Европейска столица на културата", каза Десислава Тальокова, изпълнителен директор на фондацията.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

„Пътешествията на един художник“ в НБ "Иван Вазов"

След изключително успешната премиера в Бургас, София и Перник,  бургаския художник маринист Светозар Арнаудов – Зари ще представи „Пътешествията на един художник“ и пред пловдивската публика в НБ "Иван Вазов" в петък , заедно с редактора на книгите си – журналистът Христина Чопарова. Събитието ще се осъществява със съдействието на сдружение..

публикувано на 20.02.25 в 09:32

Гергана Балабанова показва "Отвъд погледа" в "Лабиринт"

Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..

публикувано на 18.02.25 в 13:13

Среща с поета Кръстьо Раленков в "Петното на Роршах"

Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете,  Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл.  Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година.  Модератор ще бъде..

обновено на 18.02.25 в 06:30

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ в Раковски.

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски.  Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев.  В експозицията ще бъде показан  и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България. 

публикувано на 18.02.25 в 06:30

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53