Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Париж са експонирани античните мозайки на Филипопол

| обновено на 21.11.17 в 13:37

Изложбата "България представя: Епископската базилика и римското мозаечно наследство на Филипопол" е открита в централата на ЮНЕСКО в Париж и поставя началото на кандидатурата на страната ни за вписване на късноантичните мозайки на Филипопол в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО.

Изложбата, която може да бъде видяна до 27 ноември, включва 25 фотографии и информационни табла, които показват великолепието на късноантичните мозайки в три от най-представителните паметници на римското мозаечно изкуство във Филипопол - Епископската базилика, Малката базилика и вила "Ейрене". 

Експозицията е организирана от фондацията "Америка за България" с подкрепата на Постоянното представителство на България към ЮНЕСКО, Министерството на културата, Министерството на туризма и община Пловдив. 
В екипа, който работи по кандидатурата на България, са археолози, реставратори, архитекти и консултанти от МК и Националния институт за недвижимо културно наследство. 

След успеха на Малката базилика, която отвори врати през есента на 2013 г. благодарение на инвестираните 1,3 млн. лв. от "Америка за България", фондацията подкрепя и пълното археологическо проучване, реставрация и социализация на Епископската базилика с 8,2 млн. лв. и кандидатурата на България към ЮНЕСКО. 

Отбелязва се, че Епископската базилика е най-голямата раннохристиянска култова сграда, открита в земите на римската провинция Тракия. Малко от впечатляващата архитектура на трикорабната базиликата - с абсида, преддверие и открит двор с колонади - е оцеляло във времето, но в два пласта са съхранени около 2000 кв. м. многоцветни мозайки, които превръщат базиликата в първокласен паметник на културното наследство.

"Зад този проект стоят сериозните усилия и неуморният труд на много хора, организации и институции и благодарение на тяхната всеотдайност и добро партньорство вярвам, че важна част от уникалното ни културно наследство ще бъде показана на света в пълния си блясък", е казала при откриването на изложбата заместник-министърът на културата Амелия Гешева. 
"За фондация "Америка за България" е привилегия да подкрепи връщането към живот на Епископската базилика на Филипопол. 

Ние се вдъхновяваме от ценното културно наследство на България и за нас то е източник на иновации и напредък, просперитет и оптимизъм за бъдещето. С нетърпение очакваме работата по кандидатурата към ЮНЕСКО, както и да ви посрещнем на откриването на Базиликата в началото на 2019 г., когато Пловдив ще е Европейска столица на културата", каза Десислава Тальокова, изпълнителен директор на фондацията.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Театрален проект помага на ученици да овладеят гнева и проблемите

Проектът „Форум театър в училище“ започва през януари, в ПГО „Ана Май“, в Пловдив. Това е първият такъв проект, който се случва в училище. Борис Зафиров и Лилия Секова са двигатели на проекта, съавтори и режисьори, като Борис Зафиров е и ръководител на проекта, който се реализира със съдействието на национален фонд "Култура"...

обновено на 25.06.24 в 16:16

Балетна гала вечер на талантите на DS Magnifique

Балетната гала вечер на талантите на DS Magnifique с ръководител Нора Маршаха ще се случи на 30 юни (неделя) от 17:00 ч., в Дом на културата "Борис Христов". Това издание на Балетната гала вече се осъществява с подкрепата на Опера Пловдив и с медийната подкрепа на Радио Пловдив. "Изключително разнообразна програма сме подготвили и този път. На..

обновено на 25.06.24 в 14:20

Специална премиера в Театър “А'парт“

Деца със специални образователни потребности канят на театрална премиера в Театър“ А'парт“! Днес от 17: 30 ч. в залата на Театър“ А'парт“ ще бъде представена за първи път на пловдивска сцена и пред публика, театрална постановка, която се реализира изцяло от деца със специални образователни потребности. Премиерата "Не пипай куфара" по Борис..

публикувано на 25.06.24 в 13:40

„Любими картини от любими автори“ във "Възраждане"

В галерия „Възраждане“ се открива изложба „Любими картини от любими автори“. В експозицията са показани платна на художници, с които галерията е работила през годините. Сред тях са Димитър Лалев, Георги Чапкънов, Слав Бакалов, Ставри Калинов, Димитър Манолов, Стефан Десподов, Виолета Радкова, Иван Чакъров и други. „В новата обща изложба..

публикувано на 25.06.24 в 07:59
Орлин Горанов изпълнява песента „Все още“ на авторския концерт на Кристиян Бояджиев в I студио на БНР.

Орлин Горанов празнува 50 години на сцената

Петдесет години на сцената е период , за който човек  трудно може да повярва, че  толкова неумолимо бързо са минали- споделя любимият на милиони българи певец Орлин Горанов. Приема този факт с благоговение, защото винаги е бил с приятни за него хора на сцената и са правили това, което искат. Благодарен е на публиката , че за всичките тези 50 години..

публикувано на 24.06.24 в 16:15