Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отмениха 13-те години затвор на Райфъла, върнаха делото за ново разглеждане

Заради допуснати съществени процесуални нарушения

| обновено на 22.11.17 в 16:28

Пловдивският апелативен съд върна за ново разглеждане на Окръжен съд делото срещу Атанас Червенков, Веселин Загорски и още четирима подсъдими заради допуснати съществени процесуални нарушения.

Магистратите отмениха изцяло присъдата на Окръжния съд, с която Атанас Червенков, Веселин Загорски, Симеон Генов, Бисер Романов, Васил Василев бяха признати за виновни за извършен в съучастие предумишлен опит за убийство с користна цел на А.Г., както и за  палежи на леки автомобили. Със същата присъда подсъдимите Атанас Червенков и  Стефан Гичев са признати за виновни за предаване и държане на боеприпаси за огнестрелно оръжие в големи количества.
 

Според Апелативния съд въпреки значителните усилия при изясняване на фактическата обстановка по делото, представляващо и правна сложност, са допуснати съществени процесуални нарушения, които не могат да бъдат коригирани от настоящата инстанция. В мотивите към присъдата е допуснато противоречие относно формите на вина на подсъдимите при извършване на деянията, в които са обвинени. 

Първоначално е прието, че всички съучастници във веригата от подбудителя към извършителя са действали с евентуален умисъл, а обвинението е за извършен опит за убийство, което може да бъде осъществено само при наличието на пряк умисъл. Едва когато разглежда в детайли съучастническата дейност на всеки от подсъдимите, съдът приема, че деянията са извършени  при пряк умисъл, каквато теза е развита от прокуратурата още с внесения обвинителен акт. По идентичен начин съдът е подходил и при обосноваването на вината на подсъдимите по повод обвиненията за извършените палежи на автомобили. 

Противоречието в мотивите не дава възможност да се установи точната роля на всеки един от тях и по този начин са накърнени правата на всички страни в процеса.

Наред с това Апелативният съд е посочил, че не може да се приеме становището в мотивите към присъдата, че предаването и придобиването на боеприпасите за огнестрелни оръжия може да се осъществи от Червенков спрямо Гичев неприсъствено, още повече при неконкретизирана форма за умисъл.

Апелативният съд е констатирал, че в хода на съдебното заседание първоинстанционният съд е допуснал и други нарушения, които, макар и да не са дотам съществени, са се отразили върху окончателния съдебен акт. 

Въззивната инстанция е установила, че преди започване на съдебното следствие като частен обвинител е конституиран А. Г., чийто повереник по време на досъдебното производство е участвал по делото в друго процесуално качество. Този пропуск впоследствие е коригиран от съда чрез отмяната на постановеното определение и ново конституиране на пострадалия с друг повереник, макар да е било достатъчно първият от тях единствено да бъде отстранен от процеса. 

Неоснователно е отказано на защитата събирането на доказателства, свързани с твърденията й за наличието на основание на отвод на съдебния състав, за да може този въпрос окончателно да бъде решен по време на съдебното следствие.

Апелативният съд е дал указания при новото разглеждане на делото от друг състав на съда посочените по-горе нарушения да бъдат отстранени.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Двата шведски самолета за борба с пожарите кацнаха на летище "Пловдив"

На летище "Пловдив" по обед кацнаха двата шведски самолета, които ще се включат в гасенето на пожарите у нас.  Те трябваше да пристигнат още сутринта, но кацането им се отложи заради технически и метрологичен проблем. Самолетите изчакваха на летището в румънския град  Тимишоара . Те трябва да се присъединят към шестте хеликоптера, които са..

обновено на 30.07.25 в 13:29

В Златитрап двама се карат, третият губи

Двама мъже счупиха камион при междусъседски скандал в село Златитрап.  Екипи на РУ-Стамболийски се отзоваха снощи на сигнал за междусъседски конфликт в селото. Малко след 19:00 ч. при възникнало спречкване двама местни жители нанесли щети на товарен автомобил, собственост на техен съсед. По първоначални данни, те използвали дървени сапове за нанасяне на..

публикувано на 30.07.25 в 11:38

139 пожара са гасени през последното денонощие

Пожарите в Ямболска и Хасковска област в момента са овладени, каза пред журналисти на Летище Пловдив заместник-министърът на вътрешните работи Тони Тодоров. Той подчерта, че обстановката се е успокоила след предприети няколко стратегически хода. За последното денонощие в страната са регистрирани 139 пожара. В село Плоски също е имало добра намеса на..

публикувано на 30.07.25 в 10:25

Раковски и съседните села ще останат без ток и тази нощ

Аварията в електрическата подстанция в Раковски, причинена от бурята във вторник вечер, ще бъде отстранена в петък. Първоначалните прогнози бяха за четвъртък вечер.  Подстанцията захранва с електричество населените места в четири общини – Раковски, Калояново, Брезово и Марица.  Тази нощ в града и селата ток нямаше, а сутринта той бе..

публикувано на 30.07.25 в 09:53

В Асеновград очакват валежи от 25 литра на квадрат

Община Асеновград  предупреди за  предстоящо влошаване на времето в региона. Според получената от метеорологичната служба информация днес се очакват интензивни валежи от около 25 л/кв.м. Възможно е дъждът да бъде придружен и с градушка, предупреждават метеоролозите. Според прогнозата за времето следобед се очакват валежи в Родопите.

публикувано на 30.07.25 в 07:36