Налице е значителен спад на инвестициите като дял от БВП - от 33% през 2007 г. до 18,6% през 2016 г. Това се посочва в анализ на Българска стопанска камара.
Физическият обем на преките чуждестранни инвестиции отбелязва спад от 14 пъти през 2016 г. спрямо 2007 г., отчитат още от БСК.
Пред Радио Пловдив изпълнителният председател на камарата Божидар Данев обобщи, че това е срив на инвестициите с почти една–трета и то в периода, в който сме член на ЕС. На практика притокът на инвестиции у нас е индикатор за бизнес климата и за наличността на човешкия ресурс, който може да усвоява инвестиции. Това означава, че нашата икономика се обрича в бъдеще на една маргинална икономика, тъй като не създава устойчиви и конкурентноспособни работни места.
Според Данев чуждите инвеститори са предпазливи по много причини, но основните са три - нормативната база, която достига невероятен брой промени. Тази промяна е свързана с неопределеност за инвеститора, който иска спокойствие.
На второ място е неефективната съдебна система и на трето - липсата на човешки ресурс за управление на определен клас инвестиции.
Тромавата администрация и липсата на електронно правителство, въпреки обещанията, че то ще бъде въведено за 8 месеца, са също причините за отлива на инвеститори, а всичко това позволява и развитието на корупционната среда. Ако бяхме членове на Еврозоната и на Шенген, това би било допълнителен бонус за избор на България като място за инвестиции.
Изпълнителният председател на БСК припомни, че през 2020 година ще бъде спрян и финансовият допинг от ЕС, който сега частично решава проблема с инвестициите, но там пък корупцията е голяма.
БСК отчита ръст на българските инвестиции включително и в чужбина. Това е положително, но означава че българските инвеститори нямат доверие в бизнес средата у нас. България се срива в индексите за правене на бизнес всяка година с няколко места надолу.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..