Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Забраната за нови лекарства е временна

Даниела Дариткова
Снимка: БГНЕС
3 859 978 000 лева е бюджета на НЗОК за следващата година, което е с 407 милиона лева повече от 2017 година.
Парите са увеличени, но недоволството съществува и то е провокирано от мораториума върху новите лекарства, който засяга 15 лекарства с нови молекули. Те ще влязат в позитивния лекарствен списък, но няма да бъдат плащани с обществени средства. Става въпрос основно за медикаменти срещу онкологични, онкохематологични и ревматологични заболявания, които са от най-ново поколение и се предписват като втора и трета линия на терапия, когато традиционното лечение не е дало резултат.

Става въпрос за временна забрана НЗОК да заплаща нови молекули, които все още не са навлезли в употреба. Защото това са молекули, които тази година са получили достъп до позитивна листа. В момента в позитвината листа има над 2000 молекули, които са на разположение на българските пациенти. И те имат достъп до терапиите по отношение на заболяванията си, които са според световните ръководства – първа и втора линия. Тоест първоначалните терапии са възможни. Може би в редки случаи се налага да се премине към следващите, но пак подчертавам – става въпрос за временно решение. То ще даде възможност да се анализира сериозния ръст на разходите за медикаменти, да се търсят решения, които да намалят тези разходи на НЗОК, обясни доктор Даниела Дариткова, председател на парламентарната здравна комисия.


Драстичен ръст на разходите за лекарства

От 2009 година има 100% увеличение на разходите за медикаменти за домашно лечение и 100% увеличение на разходите за лекарства за онкоболните.

Измерването на терапевтичните резултати на отделни заболявания показва, че те не са подобрени в същата процентна връзка. След като направим поправките, ще променим законодателството и ще отпадне забраната за нови молекули. Смятам, че на тези пациенти терапията ще бъде гарантирана, заяви Дариткова.

Средствата за извънболнична медицинска помощ, за специализирана извънболнична медицинска помощ, за медико-диагностична дейност и дентални услуги.

Тоест дава се възможност на българските пациенти да получават достатъчно достъп до диагностика и изследвания в извънболничната медицинска помощ. И това е философията, която ще следваме и в бъдеще, подчерта Даниела Дариткова.

Цялото интервю с Даниела Дариткова можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Николай Гайдов, председател на Сдружение

Цената на меда трябва да е 20-25 лв. за килограм

Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените..

публикувано на 10.02.25 в 16:58

50 души са потърсили Центъра за консултации при насилие

Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..

публикувано на 10.02.25 в 10:09

ГЕРБ няма да подкрепи пределна надценка на храните

Като дясна партия ГЕРБ няма да подкрепи предложението на левицата за пределна надценка на основните хранителни продукти у нас – заяви в интервю за Радио Пловдив депутатът от Пловдивска област Цвета Караянчева . Народната представителка от ГЕРБ заяви, че ролята на държавата е да създава конкуренция и да подкрепя бизнеса. "Няма да..

обновено на 10.02.25 в 10:05

За първи път в България оперираха хранопровод с робот

В Пловдив лекарите имат сериозен успех в роботизираната хирургия, за уникалната операция разговаряме с  д-р Анастас Чапкънов , д.м., ръководител на клиниката по гръдна хирургия в УМБАЛ Каспела.  За първи път в България с помощта на роботизирана система DaVinci беше извършена животоспасяваща операция от този вид. От Каспела определят като и..

публикувано на 10.02.25 в 09:53

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15