Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След мораториума пациенти може да потърсят лечение в чужбина

Народното събрание наложи мораториум върху заплащането от НЗКО на нови иновативни медикаменти, влезли в позитивния списък от началото на 2018 година. Според председателя на здравната парламентарна комисия Даниела Дариткова мярката е временна и ще спести на касата 25 – 30 милиона лева.

Според д-р Антоанета Томова – началник на Отделението по медицинска онкология в КОЦ – Пловдив решението внася  доза притеснителност.  Успокояващо е, че мярката е временна и в следващите 6 – 12 месеца ще има преосмисляне на въпроса и оптимизиране на разхода на средствата. 

Тя подчерта, че в развитието на медицината и особено  в онкологията има много успешни нови терапии, които са и скъпи и досега институциите са проявявали разбиране към пациентите с онкологични и хематологични диагнози и винаги се осигурявали най- модерното и най- скъпо лечение. "България е в много привилегирована отношение, защото пациентите разполагат с медикаменти, в които и западните страни не разполагат. В бившия Източен блок също. Това не се знае от широката общественост. 

Д-р Томова призова за повече мъдрост и разбиране в новата ситуация. Част от болниците ще бъдат лишени от най- най- новото, но има и други средства за втора, трета, четвърта или поредна линия. Не е фатално, но трябва да се въоръжим с търпение и да предложим алгоритъм за достъп на пациенти до най- новите медикаменти.

Специалистът смята, че има риск една част от пациентите след мораториума да потърсят лечение в чужбина, но след това то ще трябва да бъде платено от Касата, а то със сигурност ще бъде по- скъпо, защото у нас цените са по- нискиСмятам, че спестените от мораториума 25 – 30 милиона лева не са фрапираща сума. Като се има предвид, че два пъти се взимаше от фонда на Касата, 30 милиона е смешна сума. 

Едно лечение с иновативни медикаменти струва от 5 до 12 хиляди на месец за един пациент. За седем пациенти това  е 1 милион на година.  На този етап достъп до тези медикаменти пациентите имаха само в ситуация на клинични изпитвания, когато производителите ни предоставят тези кандидат – лекарства. Това се случва доста често, в цялата онкомрежа се провеждат такива проучвания, пациентите доброволно се включват  и така предварително 5-6 години по- рано имат достъп до лекарство, което се оказва ефективно и то напълно безплатно.

Тя не изключи и завеждането на съдебни дела за отказано лечение.  

Оптимист съм, че ще се намерят средства и начин да осигурят средствата за тези медикаменти.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21