С откриването на изложбата „Златното монетно съкровище от Карлово“ в Археологически музей – Пловдив бе отбелязана 135-та годишнина от основаването на най-стария археологически музей в България.
Като подчерта, че музеят, който притежава вече около 200 хиляди експоната, отдавна се е превърнал в институция, заместник-министърът на културата Амелия Гешева увери музейните работници в подкрепата на държавата и в бъдеще. Тя изрази надежда следващият сезон да бъде все така силен за археолозите в Пловдив, тъй като работата им е съсредоточена върху изключително важни проекти за града и за страната
Археологическите разкопки и откритията със сигурност ще продължат интензивно и през 2018 г., подчерта кметът на Пловдив Иван Тотев. Той уточни, че програмата на Общината предвижда работа освен по големите каменни структури на Коматевско шосе, доста по-благодатни зони за археолозите, в които може да има интересни открития. Като пример той посочи югозападната част на Одеона към площад Централен.
След премахването на павилионите още в началото на новия археологическия сезон стартира проучването ог екипа на Мая Мартинова за предназначението на намиращата се там антична сграда - дали тя е обществена или е храм на император Комод. Продължава и работата по Източната порта, проекта за възстановяване на Небет тепе и Форума.
По думите на Тотев специалистите на Археологическия музей са на много високо професионално ниво, което отговаря на необходимото ниво на Пловдив. Той изрази желанието си надписът на Котис, който бе открит на Античничния театър, да бъде експониран в зоната на площад Централен. Знаем, че римските форуми са били места, където са се почитали императорите и управниците и защо да не намерим в рамките на проекта място, на което да бъде експониран фундамента на Котис, защо да не бъде и бронзова статуя, заяви още кметът ИванТотев.
Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България. Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия. Призът „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Ето..
Играещият режисьор Ивомир Игнатов- Кени и актрисата Здравка Христозова от театър "Хенд"гостуваха във "Вход свободен", за да разкажат за чисто новия гвоздей в репертоара на театъра. "Шекспир x 5"е новият бризантен авторски спектакъл на театър "Хенд", плод на обединената муза на Кени и Здравка . Резултатът е вихрена и необуздана клоунада, която..
Представяне на „Черната книга“ на Свами Тиртха ще направи известният журналист Георги Тошев, в Дом на културата "Борис Христов", в Пловдив. Събитието е тази вечер от 18 часа. Книгата съдържа 366 медитативни техники за всеки ден. Почитателите могат да вземат лични автографи от автора. Свами Тиртха е любим автор на музикантите Роби Уилямс и..
С научна конференция и изследване „Средиземно море: преплитане на цивилизации, религии, култури“, която ще се проведе на 7 февруари, Драматичния театър в Пловдив започва нов интригуващ проект. Това се два първите два етапа към създаването на мащабен мултижанров спектакъл „Преплетения човек“ в търсенето на общия код на средиземноморския човек през..
Изложбата „Родопската теснолинейка – 80 години история“ се открива днсе в залата за временни изложби на Регионален исторически музей – Пазарджик. Тя е подготвена от музея и Гражданско сдружение „За теснолинейката“, като представя историческа ретроспекция на последната железопътна линия с междурелсие 760 мм в България, която води началото си от 1920..